Ήττα στην πρεμιέρα

03:20 18/7/2011 - Πηγή: AEK365
Μπορεί ο Αντώνης Κόντης της ΑΕΚ να αγωνίστηκε σε μεγάλο μέρος στον πρώτο αγώνα της Εθνικής ομάδας χάντμπολ Νέων στο ξεκίνημα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στην Θεσσαλονίκη με αντίπαλο την Αλγερία, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε. Πιο συγκεκριμένα η Ελληνική ομάδα ηττήθηκε με με 28-25 μπροστά σε 2.000 φιλάθλους στο κλειστό γυμναστήριο της ΧΑΝΘ. Στο πρώτο ημίχρονο
η ελληνική ομάδα είχε πάρα πολύ άγχος και αυτό δυσκόλεψε πολύ τις προσπάθειες της, αφού η έλειψη συγκέντρωσης ήταν η αιτία των πολλών  λαθών σε άμυνα και επίθεση. Ετσι οι Αλγερινοί μετά το αρχικό 4-2 (9ʼ) της Εθνικής μας έκαναν ένα 5-0 σερί και προηγήθηκαν 4-7 στο 15ʼ. Η διαφορά έφτασε μάλιστα και στη μέγιστη τιμή της στο +4 (5-9) στο 17ʼ Σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε σε μια επιθετική του προσπάθεια ο αριστερός ίντερ της Εθνικής Παναγιώτης Νικολαϊδης και χρειάστηκε να κάνει 4 ράμματα κάτω από το μάτι. Η Ελλάδα αντέδρασε μειώνοντας σε 8-9 (23ʼ) και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 11-12, δείχνοντας πως φάση με τη φάση ανέβαζε στροφές. Στο δεύτερο ημίχρονο η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και με ένα πολύ γρήγορο 2-0 πέρασε μπροστά 13-12 για πρώτη φορά μετά από 24 λεπτά. Για τα επόμενα πέντε λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ μέχρι να έρθει ένα 3-0 σερί από την Εθνική για να γίνει το 20-17 (42:40) και λίγο αργότερα στο 22-19. Η ομάδα του Κώστα Τσαβδαρίδη έδειχνε πως πατάει καλύτερα στο γήπεδο, ενώ έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, ωστόσο η επιθετική- ανοιχτή άμυνα των Αλγερινών την αιφνιδίασε και οι Αφρικάνοι με εύκολα γκολ στις κόντρες ισοφάρισαν 22-22 στο 49ʼ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε ματς για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Ο Κουτσικόπουλος ισοφάρισε 25-25 στο 28:15 για την Ελλάδα, ωστόσο οι επιθέσεις που ακολούθησαν μπλοκαρίστηκαν από την έξυπνη ανοιχτή άμυνα των Αφρικανών που με εύκολα γκολ έκαναν το 25-28 στην κόντρα, κατακτώντας μία σπουδαία νίκη. ΕΛΛΑΔΑ- ΑΛΓΕΡΙΑ 25-28 Τα δεκάλεπτα: 4-4, 6-9, 11-12 (ημίχρονο), 16-16, 22-21, 25-28 ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Τσαβδαρίδης): Λοίζος, Αρβανιτίδης 1, Τζηράς 3, Γιαννόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Κοκτσίδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης 1, Τάτσης, Σύγγαρης, Κουτσικόπουλος 6, Κουρουμλίδης 6, Δελημύτης, Κανδύλας 3, Ιωαννίδης 1, Κόντης 1. ΑΛΓΕΡΙΑ (Φαρούκ Ντεχιλί): Χαμάντι , Ζαμούμ 2, Μπενκείκι, Νταούντ 2, Αιλάνε, Τζελαμπί 5, Αρίμπ, Μπουλέχσα 4, Αιτ Μπελκατσέμ, Ραχίμ 5, Μπουντζενάχ, Ιντρί, Μπελαίντ, Κααμπάτσε 5, Χαμούντ 5, Σακέρ. Παρατηρητές: Παβίσεβιτς (Μαυροβούνιο)- Ασχούρ (Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα), Διαιτητές: Γκούσκο- Ρέπκιν (Λευκορωσία), Κόκκινη: 45:48 Αιλάνε (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 2/4-4/5 Βαθμολογία 2ου ομίλου 1.Αργεντινή 2 2. Δανία 2 3. Αλγερία 2 4. Ελλάδα 0 5. Κατάρ 0 6. Βενεζουέλα 0