Σιρμάις & Περντιού οι κορυφαίοι

Ο Ζιγκίσμουντς Σιρμάις και η Σαρλότ Περντιού αναδείχθηκαν κορυφαίοι αθλητές στην Ευρώπη για το Μάρτιο, σύμφωνα με τα αποτελέσματα της μηνιαίας δημοσκόπησης που διενεργεί η EAA μέσω της ιστοσελίδας της.Ο 18χρονος πρωταθλητής του ακοντισμού από την Λετονία σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων με βολή στα 84.47μ, στο πλαίσιο του 11ου Ευρωπαϊκού Κυπέλλου Χειμερινών Ρίψεων που διεξήχθη στη Σόφια. Η προηγούμενη κορυφαία επίδοση ανήκε στο Νορβηγό «χρυσό» Ολυμπιονίκη, Αντρέας Τόρκιλντσεν, με 83.87μ από το 2001.

Κι αν για τον Σιμάις η πρωτιά ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη, η πρώτη θέση της Περντιού στη δημοσκόπηση ήταν έκπληξη. Κι αυτό γιατί η νεαρή δρομέας, παγκόσμια πρωταθλήτρια νεανίδων στον ανώμαλο δρόμο το 2010, κατάλαβε την 14η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανωμάλου στην Πούτα Ούμπρια της Ισπανίας, στην πρώτη της συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση στην κατηγορία των γυναικών.