Πρώτο βήμα για Ομόνοια (vid)

Αν και βρέθηκε να χάνει από νωρίς, η Ομόνοια γύρισε το ματς με την Σάλτσμπουργκ (2-1) και  έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Πήρε 0-0 στην Ρόζενμποργκ η ΑΕΚ Λάρνακας! Πηραν αποτέλεσμα Ομόνοια, ΑΕΚ Λάρνακας Μεγάλη νίκη σε βάρος της Σάλτσμπουργκ πέτυχε η Ομόνοια, η οποία παρότι βρέθηκε μόλις στο 3'
να χάνει από το γκολ του Αλαν με κοντινό πλασέ, είχε το σθένος να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Οι παίκτες του Νεόφυτου Λάρκου έφεραν το ματς στα ίσα στο 34' με γκολ του Νεοφύτου (1-1) με δυνατό διαγώνιο σουτ και πριν τελειώσει το πρώτο μέρος, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ολοκλήρωσαν την ανατροπή (2-1) με τέρμα που σημείωσε ο Λεάντρο με αριστερό σουτ εκτός περιοχής. Η Ομόνοια κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα που έγινε στο  ΓΣΠ και σε σε μία εβδομάδα ταξιδεύει στην Αυστρία έχοντας τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Εκτός απότην Ομόνοια, και η ΑΕΚ Λάρνακας πήρε καλό αποτέλεσμα στο πρώτο της ματς. Η έτερη εκπρόσωπος της Κύπρου έφυγε από την Νορβηγία αποσπώντας 0-0 από την Ρόζενμποργκ και πλέον χρειάζεται απλά τη νίκη στη ρεβάνς για να μπει στα γκρουπ. Κάζο για Σάλκε, Αλκμααρ Από ημιτελικά του Champions League εκτός ομίλων Europa League. Αυτό είναι το... δρομολόγιο που μπορεί να ακολουθήσει η Σάλκε, η οποία στο πρώτο ματς των playoffs της δεύτερης τη τάξη ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ηττήθηκε με 2-0 από την Ελσίνκι στην Φινλανδία και αναμένεται να έχει δύσκολο έργο στον επαναληπτικό της Γερμανίας. Οι Βασιλικοί Μπλε παρατάχθηκαν με ό,τι καλύτερο είχαν στον αγώνα, εκτός από τους Ραούλ και Ανάν, οι οποίοι τέθηκαν εκτός από τον Ραλφ Ράνγκνικ, που είχε βασικό όμως τον Κυριάκο Παπαδόπουλο. Και τα δύο γκολ της Ελσίνκι σημείωσε ο Πούκι. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπαράντες η Άαλεσουντ έκανε την μεγάλη έκληξη και επικράτησε της Άλκμααρ με 2-1. Ο Κοσταρικανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 14' με εύστοχη εκτέλεση, ενώ στο 75' διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Για τους Ολλανδούς, που παραμένουν το φαβορί του ζευγαριού, είχε φέρει το παιχνίδι στα ίσα ο Μάρτενς στο 31'. Προβάδισμα οι Ρώσοι Βασλούι και Λοκομοτίβ Μόσχας πήραν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους απέναντι σε Σπάρτα Πράγας και Σπάρτακ Τρνάβα αντίστοιχα. Αμφότερες επικράτησαν με 2-0, με τους Ρώσους να είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για του ζευγαριού τους και τους Ρουμάνους να ταξιδεύουν στην Τσεχία, προκειμένου να «τελειώσουν» την υπόθεση πρόκριση. Η Σπαρτάκ Μόσχας βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, όμως με τέρματα του Άρι, ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, κατάφερε να φύγει με την ισοπαλία 2-2 από την Βαρσοβία απέναντι στην Λέγκια. Οι Ρώσοι έχουν το προβάδισμα και είναι το μεγάλο φαβορί για νίκη στον επαναληπτικό της Μόσχας. Μεγάλη νίκη πήρε στα τελευταία λεπτά η Εκράνας στην Λιθουανία απέναντι στην Χαποέλ Τελ Αβίβ και θα τα παίξει όλα για όλα στο Ισραήλ. «Χρυσός» σκόρερ ο Σαμουσιόβας στο 82'. Περνάει η Διναμό, τον πρώτο λόγο η Μπριζ Η Μπριζ προηγήθηκε με 2-0 και 3-2 στην Γεωργία επί της Ζεσταφόνι, όμως δεν κα