Κάρλος το... τσακάλι!

Λύτρωση στο φινάλε για τη μέτρια ΑΕΚ, που με κεφαλιά του Χοσέ Κάρλος στο 87' πήρε προβάδισμα (1-0) επί της Ντιναμό Τιφλίδας για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.   Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ΑΕΚ με 4-2-3-1, με τους Γκούντγιονσεν
και Κάρλος στα άκρα, αν και κανείς εκ των δύο δεν είναι εξτρέμ. Ο Ισπανός επιμένει σε αυτό το σύστημα και αυτό είναι πρόβλημα αυτή τη στιγμή, καθώς η ομάδα δεν έχει κλασικό εξτρέμ στην 11άδα της και αυτό την κάνει δυσλειτουργική. Αυτό, άλλωστε, φάνηκε και στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Ντιναμό. Η Ένωση είχε την υπεροχή αλλά πέραν μιας ευκαιρίας στο 18' με την άστοχη προβολή του Μπέλεκ μετά από γύρισμα του Γκούντγιονσεν από αριστερά, δεν κατάφερε να κάνει άλλη καθαρή φάση για γκολ. Παρά το γεγονός ότι ο Χιμένεθ κάποια στιγμή άλλαξε θέσεις στους δύο προαναφερόμενους. Προβλήματα υπήρχαν και ανασταλτικά καθώς η απουσία κόφτη στο κέντρο είχε ως συνέπεια να υπάρχει... τρύπα εκεί και έτσι η Ντιναμό έβγαινε εύκολα μπροστά, αλλά το καλό για την ΑΕΚ είναι ότι η ομάδα της Τιφλίδας δεν ήξερε τι να κάνει με την μπάλα όταν πλησίαζε στην περιοχή του Κωνσταντόπουλου. Και σαν να μην έφταναν αυτά, ήρθε και το μυικό πρόβλημα του Δέλλα, που αναγκάστηκε να αποχωρήσει για να μπει στη θέση του ο Κάλα. Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ο Χιμένεθ αντικατέστησε τον Λυμπερόπουλο με τον Λεονάρντο, ο οποίος πήγε αριστερά, για να μετακινηθεί στον άξονα ο Κάρλος και δεξιά ο Γκούντγιονσεν. Για ένα 5λεπτο η ΑΕΚ είχε κινητικότητα και απείλησε με ένα πολύ καλό σουτ του Κάρλος, με το ματς να μεταφέρεται ξανά στο μισό γήπεδο καθώς η Ένωση πίεζε ψηλά και κέρδιζε μπάλες. Στη συνέχεια, όμως, επανήλθαν τα γνωστά προβλήματα δημιουργικά, καθώς τα λάθη ήταν αρκετά... Το θετικό είναι ότι απέναντι ήταν η Ντιναμό, η οποία δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τα κενά που άφηναν οι κιτρινόμαυροι καθώς έβγαιναν μαζικά μπροστά για να βρουν τη λύση επιθετικά. Παρά τις προσπάθειες τους, με τον Χιμένεθ να περνάει και τον Λαγό αντί του ανέτοιμου Γκούντγιονσεν -που ταλαιπωρήθηκε ξανά στα άκρα- οι κιτρινόμαυροι είχαν κολλήσει στο 0-0 αλλά στο 87' από τη σέντρα του Γεωργέα και την κεφαλιά του Κάρλος βρήκαν το γκολ που έψαχναν και με το 1-0 είναι μια ανάσα από την πρόκριση, καθώς αυτή η Ντιναμό δεν μπορεί να ανατρέψει το σκορ κόντρα σε μια σοβαρή και βελτιωμένη ΑΕΚ. Man of the match: Απείλησε με ένα πολύ καλό σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν εκεί που έπρεπε στο 87' για να λυτρώσει την ΑΕΚ με ωραία κεφαλιά, δίνοντας της σαφές προβάδισμα για πρόκριση. Ο Χοσέ Κάρλος έκανε τη διαφορά, έστω με μία φάση, για την Ένωση. Αδύναμος κρίκος: Ο Γκούντγιονσεν δεν είναι ακόμη έτοιμος και αυτό φάνηκε. Θα περιμέναμε, μάλιστα, να αντικαταστεθεί λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Εχει, πάντως, το ελαφρυντικό ότι δεν είναι εξτρέμ... Στην ίδια κατηγορία μπορούμε να βάλουμε και τον Κάρλος, που με εξαίρεση ένα πολύ καλό σουτ που έκανε, δε φάνηκε ιδιαίτερα. Στο ύψος του: Ο Μπέλεκ ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης της ΑΕΚ. Κέρδισε μονομαχίες, απείλησε σε δύο περιπτώσεις, γυρνο