«Πέταξαν» έξω την Μπορντό οι «άγιοι»

Τέσσερα παιχνίδια ήταν προγραμματισμένα για σήμερα στο λίγκ καπ Γαλλίας όπου τα τρία «κάθισαν» στον «άσο» και ένα έληξε ισόπαλο. Χατ τρικ ο Αμπουμπακάρ.

Στο ντέρμπι της βραδιάς, η Σέντ Ετιέν «πέταξε» εκτός του θεσμού την Μπορντό. Το εισιτήριο για τα προημιτελικά το έδωσε ο Ντο για τους «στεφανουά», με το γκολ του στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης. Στα υπόλοιπα ματς, η Μονπελιέ νίκησε 2-0 την Αζαξιό με σκόρερ τους Κόμπκε (32’) και Κοΐτα (90’), Η Μονακό επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι της Λοριάν με 5-3, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. 0-0 ήταν  το σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ενώ ισόπαλες βρηκε τις δύο ομάδες και η παράταση με 1-1. Σκόρερ για τη Μονακό ο Χάνσον που άνοιξε το σκορ στο 99’, για να ισοφαρίσει στο 118’ ο Ντιαρά.