Γκουστάβο ο... λυτρωτής! (vids)

Η Μπάγερν με γκολ του Λουίζ Γκουστάβο στις καθυστερήσεις πέρασε από το Βόλφσμπουργκ (1-0) και ενώ νωρίτερα είχε ακυρωθεί λανθασμένα γκολ των γηπεδούχων. Η Ντόρτμουντ δε θύμιζε σε τίποτα την... πρωταθλήτρια και γνώρισε την ήττα από την Χοφενχάιμ (1-0). Χωρίς Ρόμπεν, αλλά με τύχη! Χωρίς τον Άριεν Ρόμπεν, ο οποίος ταλαιπωρείται για ακόμη μία φορά από τραυματισμό, παρατάχθηκε η Μπάγερν στην «Βολσκβάγκεν Αρένα», ενώ από την άλλη πλευρά ο Φέλιξ Μάγκατ δεν έκανε
καμία αλλαγή σε σχέση με τη νικηφόρα πρεμιέρα απέναντι στην Κολωνία. Οι «λύκοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προσπάθησαν να πετύχουν γρήγορα το γκολ, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Νόιερ. Ο υψηλός ρυθμός με τον οποίο ξεκίνησε η Βόλφσμπουργκ ανάγκασε την Μπάγερν να ανεβάσει στροφές και οι Βαυαροί μετά το πρώτο δεκάλεπτο ισορρόπησαν το παιχνίδι. Αμφότερες οι ομάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες (καμία κλασική) μέχρι το 40', όταν ο Χέλμες νίκησε με κοντινή κεφαλιά τον Νόιερ, όμως το γκολ ακυρώθηκε κακώς ως οφσάιντ, καθώς ο Γερμανός επιθετικός φαίνεται να σκοράρει από κανονική θέση... Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπάγερν να απειλεί και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στι 57' με τον Κρόος να μην κάνει καλό σουτ ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το τέλος, όμως οι επιθετικές τους ενέργειες συνήθως κατέληγαν με τον βοηθό να υψώνει τη σημαία του και τον διαιτητή να υποδεικνύει οφσάιντ... Όλα αυτά μέχρι το 1' των καθυστερήσεων, όταν ο Ριμπερί γύρισε ωραία την μπάλα στον επερχόμενο Γκουστάβο, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπενάλιο και λύτρωσε την ομάδα του! Δεν θύμιζε... Ντόρτμουντ Οι πρωταθλητές τα βρήκαν σκούρα στο Χοφενχάιμ, όπου γνώρισαν την ήττα με 1-0. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν άφησαν στους παίκτες της Ντόρτμουντ να απειλήσουν επιθετικά, φτάνοντας δίκαια στη νίκη. Το «μαγικό» πόδι του Σαλίχοβιτς έφτανε για την Χοφενχάιμ, καθώς ο Βόσνιος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ στο 9', πετυχαίνοντας παράλληλα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα, έλεγξαν εύκολα τον ρυθμό μέχρι το τέλος και έφτασαν εύκολα στη νίκη. Πρωταγωνιστής ο Χούντελαρ, «μέσα» ο Κυριάκος Η κόντρα του Ποντόλσκι με τον Σολμπάκεν φαίνεται ότι δεν έχει επιπτώσεις στην απόδοση του Γερμανού επιθετικού στο γήπεδο, καθώς άνοιξε το σκορ απέναντι στην Σάλκε στο 12'. Η συνέχεια, όμως, για τα «κριάρια» δεν ήταν ανάλογη και ο Δανός τεχνικός θα πρέπει να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του, η οποία στις δύο πρώτες αγωνιστικές έχει δεχθεί 8 τέρματα... Ο Κρίστοφ Μέτζελντερ τραυματίστηκε στο 12' και 1' αργότερα ο Κυριάκος Παπαδόπουλος πέρασε στο παιχνίδι στη θέση του. Η Σάλκε κατάφερε να ισοφαρίσει στο 42' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χούντελαρ, ενώ ο Ολλανδός «χτύπησε» και πάλι με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 47'. Ο Χόλτμπι 1' αργότερα έκανε το 3-1, ο Ραούλ στο 59'