Δια περιπάτου για την κούπα!

19:02 3/6/2011 - Πηγή: Gazzetta
Έτσι κι αλλιώς ήταν το φαβορί και το απέδειξε άλλη μια φορά! Ο Ολυμπιακός χωρίς να «ιδρώσει» κέρδισε 10-3 τον Παναθηναϊκό και πέρασε στον τελικό του final fourτου πόλο στην Κάλυμνο! Τι κι αν έμεινε 16 ολόκληρα λεπτά χωρίς τέρμα! Το 4-1 της πρώτης περιόδου ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό να κρατήσει το προβάδισμα και να φτάσει σε μια εντυπωσιακή νίκη στο τέλος. Σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί των δύο ομάδων
στο κολυμβητήριο της Καλύμνου, χωρίς έκτροπα, οι ερυθρόλευκοι έλεγχαν από την αρχή το ματς έστω κι αν δεν χρειάστηκε να βάλουν στο φουλ τις μηχανές για όλη τη διάρκεια.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, κυνήγησε το σκορ όμως πέραν του να πλησιάσει σε 4-3 δεν κατάφερε περισσότερα. Ο Ολυμπιακός σκόραρε πάλι στην τρίτη περίοδο και από εκεί κι έπειτα άρχισε το… επιθετικό κρεσέντο. Με ένα σερί 6-0 οι παίκτες του Βαγγέλη Πάτερου επιβεβαίωσαν τον τίτλο του αδιαφιλονίκητου φαβορί και το Σάββατο (4/6. 4.15 μ.μ.) κόντρα στον Πανιώνιο -στην τέταρτη συνάντησή τους τα τελευταία τέσσερα χρόνια- θα διεκδικήσουν το έκτο διαδοχικό τρόπαιο και 14ο συνολικά στην ιστορία τους.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 0-1, 1-1, 5-0.
Ολυμπιακός (Β. Πάτερος): Κολόμβος 1, Αφρουδάκης 1, Ντόσκας 3, Φουντούλης 2, Δελακάς 1, Μυλωνάκης 1, Θεοδωρόπουλος 1.
Παναθηναϊκός (Φ. Κουντουδιός): Τσόκας 1, Φαναριώτογλου 1, Γ. Αφρουδάκης 1.