Ανατροπή και πρωτιά στο 90’

Η Αϊντχόφεν επικράτησε 4-2 της Εξελσιορ και πέρασε μόνη πρώτη. Η Τβέντε κατάφερε να χάσει στην έδρα της Μπρέντα δεχόμενη δύο γκολ στα τελευταία εννιά λεπτά! Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 21’ με τον Μπράιαν Ρουΐς και είχαν το προβάδισμα μέχρι το 80’ στην έδρα της Μπρέντα. Ούτε στους χειρότερους εφιάλτες τους δεν είχαν φανταστεί ότι στα τελευταία λεπτά του αγώνα θα δεχόντουσαν δύο γκολ. Στο 81’ ο Αλί
Μπουσαμπούν και στο 90’ ο Μάθιου Αμόα ανέτρεψαν στα δεδομένα και χάρισαν μια πολύτιμη νίκη στην Μπρέντα, ρίχνοντας παράλληλα την Τβέντε από την κορυφή του Ολλανδικού πρωταθλήματος.Η Αϊντχόφεν είχε ένα εύκολο Σαββατόβραδο στο "Φίλιπς Στάντιον" και με την νίκη κόντρα στην Εξέλσιορ  στρογγυλοκάθισε μόνη πρώτη στη βαθμολογία με 33 βαθμούς. Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Λενς (19’),  Μπάουμα (34’), Τοϊβόνεν (50’) και Μαρσέλο (78’). Για τους φιλοξενούμενους, το σκορ είχε ανοίξει στο 6’ ο Μπόβενμπεργκ και ο Φερνάντεζ είχε μειώσει προσωρινά σε 3-2 στο 70’.