«Χ»αμένοι και οι δύο...

Γιουβέντους και Ρόμα έμειναν στο 1-1, που δε συμφέρει καμία εκ των δύο, για τη 12η αγωνιστική του Campionato ενώ η Φιορεντίνα νίκησε 1-0 την Τσεζένα.Στο Τορίνο οι Γιουβέντους και Ρόμα ήθελαν μόνο νίκη για να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή αλλά τελικά αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία εκ των δύο. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 35' με υπέροχο γυριστό σουτ του Ιακουίντα από το ύψος της περιοχής, για να ισοφαρίσουν οι «τζιαλορόσι» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Τότι, για χέρι του Πέπε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους
ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες για τη νίκη, αλλά τελικά δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά.

Νωρίτερα, στη Φλωρεντία, η Φιορεντίνα με σκόρερ τον Τζιλαρντίνο στο 59ο λεπτό επικράτησε της Τσεζένα με 1-0 και πήρε βαθμολογική ανάσα, καθώς ήταν κοντά στις τελευταίες θέσεις.