Έπιασε κορυφή!

Νίκη κορυφής για την Μπαρτσελόνα που επικράτησε της Βιγιαρεάλ στο Κάμπ Νόου με 3-1 και βρίσκεται πλέον πρώτη. Δύο γκολ ο Μέσι.
Σοβαρή και πολύ καλή στην αμυντική της λειτουργία η Μπαρτσελόνα  στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Έβγαζε «φωτιές» στην επίθεση, όπως συνηθίζει άλλωστε, και δεν επέτρεψε στην Βιγιαρεάλ να κάνει και πολλά πράγματα στο χορτάρι του Καμπ Νόου. Προηγήθηκε μάλιστα στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης με πολύ ωραία ενέργεια του Βίγια. Με τη σέντρα οι «μπλαουγκράνα» συνέχισαν να πρεσάρουν για ένα δεύτερο γκολ
και το κατάφεραν στο 26’ με τον Μέσι, όμως λανθασμένα κατοχυρώθηκε σαν οφσάιντ και στην αμέσως επόμενη φάση (στην κόντρα ουσιαστικά) η Βιγιαρεάλ - από το πουθενά θα μπορούσε να πει κάποιος -  ευτύχησε να ισοφαρίσει με τον Νιλμάρ.Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα μπήκε ακόμη πιο δυνατά και έκανε επίδειξη δύναμης στη μεγαλύτερη διάρκεια του 45λέπτου (όπως συνηθίζει όταν είναι σοβαρή) και το γκολ που αρνήθηκε το διαιτητικό τρίο στον Λιονέλ Μέσι, αναγκάστηκε να το κατοχυρώ