19:04 16/2/2013 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 27η αγωνιστική

Σέλτικ-Νταντί Γιουνάιτεντ 6-2
(11' Άμπροουζ, 22' & 55' Κόμονς, 37' Λέντλεϊ, 70' & 82' Στόουκς/ 10' Άρμστρονγκ, 90' Ράσελ)
Η Νταντί Γιουνάιτεντ προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με τον Άρμστρονγκ μέσα στο "Celtic Park", ήταν και το... βαρύ 0-3 από την Γιουβέντους μεσοβδόμαδα, δεν ήθελε και πολύ για να ξεσπάσει η Σέλτικ που διέλυσε με 6-2 την αντίπαλο της. Από δυο γκολ πέτυχαν

ο Κόμονς με τον Στόουκς και από ένα ο Άμπροουζ με τον Λέντλεϊ για τους πρωταθλητές Σκωτίας που συνήλθαν μετά την "σφαλιάρα" της Τρίτης.

Μάδεργουελ-Ινβερνές 3-0
(30' & 56' Χίγκτον, 52' Λο)
Στην μάχη της δεύτερης θέσης, η Μάδεργουελ πήρε προβάδισμα επικρατώντας εύκολα της Ινβερνές με 3-0 χάρη σε δυο γκολ του Χίγκτον και ένα του Λο.

Χαρτς-Κιλμάρνοκ 0-3
(42', 65', 71' Χέφερναν)

Ρος Κάουντι-Σεντ Τζόνστον 1-0
(11' Σπρουλ)

Σεντ Μίρεν-Χιμπέρνιαν 0-1
(73' Γκρίφιθς)

Χθες η Αμπερντίν κέρδισε την Νταντί με 1-0 χάρη σε τέρμα του ΜακΓκιν στο 18ο λεπτό.