Τίτλος για Τίγκρε μετά από 29 χρόνια

07:50 12/12/2011 - Πηγή: AEK365

Το τρίτο της πρωτάθλημα στο Μεξικό και το πρώτο μετά το 1982 πανηγυρίζει από τα ξημερώματα η Τίγκρε η οποία στον δεύτερο τελικό της Απερτούρα επικράτησε 3-1 της Σάντος Λαγκούνα εκμεταλλευόμενη την νίκη της με 1-0 στον πρώτο τελικό.

Η Σάντος Λαγκούνα ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο 31ο λεπτό χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Ορίμπε Περάλτα ενώ προηγουμένως είχε μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Οσβάλντο Σάντσες με τον αντικαταστάτη του, τον Μίγκελ Μπεσέρα, να αποκρούει το πέναλτι του Λούκας Λάμπος. Η απώλεια του πέναλτι δεν πτόησε την Τίγκρε

η οποία στο 52ο λεπτό ισοφάρισε με τον Μανσίγια για να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Νταλίνιο στο 64ο λεπτό "σφραγίζοντας" ουσιαστικά την κατάκτηση του τίτλου. Το τελικό 3-1, μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της Τίγκρε, διαμόρφωσε ο Άλαν Πουλίδο τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Η Τίγκρε τελείωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες ενώ με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι η Σάντος Λαγκούνα. Η Τίγκρε έχει πλέον στην συλλογή της τρία πρωταθλήματα Απερτούρα στο Μεξικό καθώς είχαν προηγηθεί αυτά του 1978 και του 1982