20:59 20/4/2013 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- ΠΛΕΪ ΟΦ

Λόκερεν-Σταντάρ Λιέγης: 4-1
(Μοκούλου 9', Ντε Πο 24', Χαρμπαουί 70', 76'- Μποκού 32')

Το τρένο του τίτλου απομακρύνεται για την Σταντάρ Λιέγης, μετά από την ήττα με 4-1 από τη Λόκερεν.
Η Λόκερεν άνοιξε το σκορ με τον Μοκουλού στο 9ο μόλις λεπτό ενώ ο Ντε Πο στο 24' έγραψε το 2-0. Η Σταντάρ μείωσε στο 32' με τον Μποκού. Από εκεί και πέρα όμως ανέλαβε δράση ο Χαρμπαουί που με δύο γκολ

στο 70' και στο 76' έγραψε το τελικό 4-1.

Γάνδη- Λιρς: 3-0
(Μπογιό 49', Ναχάγιο 59', Κουλιμπαλί 77')

Σημαντική νίκη με 3-0 πέτυχε η Γάνδη επί της Λιρς και κλειδώνει μια θέση στο Europa League.
Το σκορ άνοιξε ο Μπογιό στο 49ο λεπτό, ενώ στο 59' ο Ναχάγιο έκανε το 2-0. στο 77' Κουλιμπαλί διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Μονς- Κορτράικ: 2-1
(Γιαργιού 36', 58'- Ουσαλά 24')

Ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη απέκτησε η Μονς που επικράτησε με 2-1 της Κορτράικ.
Η Κορτράικ προηγήθηκε με τον Ουσαλά στο 24', αλλά στο 36' ο Γιαργιού έφερε το ματς στα ίσα και στο 39' ο Ουσαλά είδε την κόκκινη κάρτα. Τη νίκη στη Μονς έδωσε ο Γιαργιού με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 58'.

Μέχελεν- Λέουβεν: 1-5
(Ντε Βίτε 41'- Μίκουλιτς 55', Ίμπου 63' πεν., 69', 84', Σεριτζιόνι 70')

Πάρτι έκανε η Λέουβεν επί τηε Μέχελεν την οποία και διέσυρε με 5-1.
Η Μέχελεν έκανε το 1-0 με τον Ντε Βίτε στο 41ο λεπτό, αλλά έχασε τον Βαν Ντάμε με κόκκινη στο 62' κι ενώ στο 55' είχε δεχθεί την ισοφάριση από τον Μίκουλιτς. Ο Ίμπου με πέναλτι στο 63' έκανε το 2-1 για τη Λέουβεν και ο ίδιος πάικτης έγραψε το 3-0 στο 69'. Ο Σεριγκιόνι με γκολ στο 70' έκανε το 4-1 ενώ στο 74' αποβλήθηκε ο Γκίσλασον της Λέουβεν. Το τελικό 5-1 έγραψε ο Ίμπου που έκανε χατ τρικ στο 84.

Μπέβερεν- Σαρλερουά: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Μπέβερεν και Σαρλερουά σε ένα κακό ματς και βγήκαν χαμένες και οι δύο.

Σερκλ Μπριζ- Μπέερσοτ: 2-1
(Ουίλιαμ 51', Μπακενγκά 84'- Ραμάν 90')

Ολοκληρώνει το θαύμα η Σερκλ Μπριζ που εκεί που βρισκόταν ε το ένα πόδι στη Β' Βελγίου, κέρδισε για τρίτο σερί ματς τη Μπέερσοτ και πλέον μόνο με θαύμα θα πέσει.
Το σκορ για τη Σερκλ άνοιξε ο Ουίλιαμ στο 51', με τον Μπακενγκά να κάνει το 2-0 στο 84 και τον Ραμάν να μειώνει στο 90'.