22:07 15/3/2012 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΑΝΟΒΕΡΟ- ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: 4-0 (2-2)

Γήπεδο: AWD-Arena

Άνετη νίκη-πρόκριση με 4-0 πέτυχε το Ανόβερο επί της Σταντάρ Λιέγης και πέρασε στα προημιτελικά του Europa League.

Το Ανόβερο έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο ματς καθώς κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό.

Μετά από γρήγορο αράουτ ο Σλάουντραφ βρέθηκε μόνος στα αριστερά, έκοψε στην περιοχή και ο Αμπντελεουέ έκανε με

όμορφο σουτ το 1-0.

Στο 8ο λεπτό ο Άντερ απείλησε, όπως και ο Αμπντελαούε στο 15'.

Το Ανόβερο ήταν σαφώς καλύτερο και διπλασίασε τα γκολ του στο 21ο λεπτό. Ο Πίντο έκανε τη σέντρα και ο Κανού με το καλάμι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κατά λάθος.

Η Σταντάρ Λιέγης έχασες μεγάλη ευκαιρία στο 23ο λεπτό, με τον Φαν Ντάμε να σημαδεύει το δοκάρι του Ζίλερ.

Στο 37' ο Γκακπέ αστόχησε από καλή θέση, ενώ το πρώτο μέρος έληξε χωρίς άλλη μεγάλη φάση.

Στο 59ο λεπτό η Σταντάρ έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκακπέ και στο 74ο λεπτό ο Κόναν Για με σουτ που κόντραρε και στον Κανού, έκανε το 3-0.

Το τελικό4-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον Πίντο.

ΑΝΟΒΕΡΟ: Ζίλερ, Έγκιμαν, Χαγκουί, Τσερούντολο, Πάντερ (46' Σουλτζ), Στιντλ, Ράους, Σμιέντεμπαχ (85' Λάλα), Πίντο, Αμπντελαουέ (70' Κόναν Για), Σλάουντραφ.

ΣΤΑΝΤΑΡ: Μπολάτ, Φελίπε, Σίμαν (24' Οπάρε), Σιριάκ (82' Μπατσουαγί), Ποκονιόλι, Μπούγιενς, Βαϊνκέ, Κανού, Φαν Ντάμε (70' Σεΐγιας), Τσιτέ, Γκακπέ.