Στραβοπάτησε στη Λαμία η ΑΕΚ

20:40 15/2/2014 - Πηγή: AEK365

Δεν κατάφερε να συνεχίσει τη νικηφόρα πορεία της η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, αφού στραβοπάτησε στη Λαμία. Η Ένωση γνώρισε την ήττα από την τοπική ομάδα με 3-0 σετ για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Volleyleague και άφησε πίσω της τρεις σημαντικούς βαθμούς.

Το ματς

Νωθρό και μουδιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε στο παιχνίδι η ΑΕΚ.

Έτσι, η Λαμία κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της και κατάφερε να πάρει εύκολο προβάδισμα (18-13) και να κάνει το 1-0 σετ.
Στο δεύτερο σετ δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα της Ένωσης. Αυτό ήταν κάτι που άφησε την γηπεδούχο ομάδα σε θέση οδηγού με αποτέλεσμα και το δεύτερο σετ να καταλήξει στα χέρια της, αφού είχε χτίσει μεγάλη διαφορά σε όλη την διάρκεια του σετ.
Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια και να μειώσουν στο σκορ, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μένουν πολύ κοντά (17-14). Έτσι, η Λαμία διατήρησε την διαφορά και έκανε το τελικό 3-0 σετ, με την ΑΕΚ να αφήνει πίσω της τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Τα σετ: 25-19, 25-13, 25-23.

ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Λαβάγια 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Βανς 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ, 23% υπ - 23% άριστες), Ολίεμαν 24 (22/37 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 1 (1/3 επ), Παπαδόπουλος 8 (7/14 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (8/18 επ, 3 άσσοι, 40% υπ - 30% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 60% υπ - 28% άριστες), Παπακυριακού

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 5 (4/7 επ, 1 άσσος, 54% υπ - 38% άριστες), Τόρρες 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ), Κατσανεβάκης 10 (8/8 επ, 2 μπλοκ), Κρέτσης, Παγιάν 11 (10/23 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 8 (5/21 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 54% υπ - 46% άριστες), Νοβοσέλατς 1 (1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ).