ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ- ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Μπρέντα- Χέρακλες: 1-3
(Σκαλκ 17'- Καστιγιόν 37', Αρμεντέρος 83', Έβερτον 88')

Mεγάλη πρόκριση πήρε η Χέρακλες που νίκησε την Μπρέντα με 3-1.

Η Μπρέντα άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Σκαλκ, ενώ στο 37' ο Καστιγιόν έκανε το 1-1. Ο Αρμεντέρος έκανε το 2-1 για την Χέρακλες στο 83ο λεπτό, ενώ στο 88' ο Έβερτον έγραψε το τελικό 3-1.

Φίτεσε- ΑΝΤΟ 20': 10-1
(Γιάνσεν 3', Φαν Γκίνκελ 14', Μπόνι 54', 60',

Ιμπάρα 64', 81', Πρόπερ 65', Χοφς 80', 88', Χάβεναρ 84'- Κόις 75')

Πάρτι έκανε η Φίτεσε κόντρα στην ΑΝΤΟ 20' την οποία διέσυρε με 10-1 και πήρε την πρόκριση.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Φίτεσε που έκανε το 1-0 μόλις στο 3', ενώ στο 14' ο Φαν Γκίνκελ έκανε το 2-0. Ο Μπόνι έκανε το 3-0 στο 54ο λεπτό και το 4-0 στο 60', ενώ ο Ιμπάρα έγραψε το 5-0, τέσσερα λεπτά αργότερα. Το 6-0 διαμόρφωσε στο 65ο λεπτό ο Πρόπερ, αλλά στο 75' ο Κόις μείωσε σε 6-1'. Το 7-1 διαμόρφωσε ο Χοφς στο 80' και ένα λεπτό μετά ο Ιμπάρα έκανε το 8-1'. Το 9-1 έγραψε ο Χάβεναρ στο 82' και το τελικό 10-1 διαμόρφωσε στο 88' ο Χοφς.

Γκο Αχέντ Ιγκλς- Ζβόλε: 1-1 (2-3 παρ.)
(Χούτκοοπ 62', Πέτερς 98'- Μοκτάρ 55', Μπένσον 96', 118')

Στην παράταση πήρε την πρόκριση η Ζβόλε που κέρδισε με 3-2 την Γκο Αχέντ Ιγκλς.
Η Ζβόλε άνοιξε το σκορ με τον Μοκτάρ στο 55ο λεπτό, αλλά η Γκο Αχέντ Ιγκλς ισοφάρισε με τον Χούτκοοπ στο 62'. Το ματς πήγε στην παράταση όπου η Ζβόλε έκανε το 2-1 με τον Μπένσον στο 96', αλλά δύο λεπτά μετά ο Πέτερς ισοφάρισε σε 2-2. Τη νίκη στη Ζβόλε έδωσε ο Μπένσον με γκολ στο 118'.

Χέρενφεεν- Φέγενορντ: 2-2 (6-7 πεν.)
(Γκουβελέουβ 55', Ντζούρισιτς 90+1' Πελέ 28', Ίμερς 66')

Στα πέναλτι πήρε την πρόκριση η Φέγενορντ που κέρδισε με 7-6 την Χέρενφεν.
Η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ με τον Πελέ στο 28ο λεπτό, αλλά στο 55' ο Γκουβελέουβ έφερε το ματς στα ίσα. Το 2-1 για τη Φέγενορντ έκανε ο Ίμερς με γκολ στο 66' αλλά στις καθυστερήσεις ο Ντούρισιτς έκανε το 2-2. Το ματς πήγε στην παράταση και από εκεί στα πέναλτι όπου η Φέγενορντ κέρδισε με 7-6!