Στον Παμβοχαϊκό η νίκη

00:14 25/11/2012 - Πηγή: AEK365

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-1 σετ, αλλά τελικά πήρε μόνο ένα πόντο απέναντι στον Παμβοχαϊκό που ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πανηγύρισε την 3η συνεχόμενη νίκη του στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013.
Οι φιλοξενούμενοι με φόρα από τις τελευταίες τους επιτυχίες ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και πήραν εύκολα το πρώτο σετ,

αλλά η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός με τον Τζόσουα Γουόλκερ στην επτάδα απέκτησε ενέργεια κι αφού το β' σετ πήγε στον πόντο, ο ΠΑΟ στο 22-23 έτρεξε ένα σερί 3-0 (επίθεση Γουόλκερ, κακή υποδοχή Παμβοχαϊκού και άσος Ραγκουτζόνι ισοφαρίζοντας σε 1-1).
Ο ΠΑΟ ξεκίνησε καλύτερα στο γ' σετ και είχε το προβάδισμα μέχρι το 18-15 που έγινε 18-19 για να ακολουθήσει μάχη πόντο, πόντο μέχρι το 23-23. Εκεί ο Ραγκουτζόνι πήρε την αλλαγή κι ο Βόγκελ με κόντρα επίθεση τελείωσε το σετ.
Η απάντηση του Παμβοχαϊκού ήρθε στο δ' σετ, όπου ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση και το κατέκτησε εύκολα, ενώ στο τάι μπρέικ το 2-1 υπέρ του ΠΑΟ έγινε 2-6 με τον Πανταλέοντα στο σερβίς και εκεί κρίθηκε ουσιαστικά ο νικητής.
«Έγινε ένα σκληρό ματς. Φτάσαμε κοντά στο να κερδίσουμε 3-1, αλλά δεν τα καταφέραμε και από τα στατιστικά φαίνεται ότι ο Παμβοχαϊκός ήταν καλύτερος. Προδοθήκαμε από το σερβίς μας, καθώς χάσαμε 21 σερβίς και πήραμε μόλις έναν άσο ενω για μας καταστροφικό το τεταρτο σετ που μέχρι το δεύτερο τεχνικό είχαμε εφτά χαμένα σερβίς και έτσι δόθηκε ευκαιρία στον αντίπαλο να παίξει καλύτερα», δήλωσε ο Στέλιος Καζάζης με τον Νίκο Ζαλμά να τονίζε: «Η ομάδα είναι σε ανοδική πορεία, όμως υπάρχει στεναχώρια για τον βαθμό που αφήσαμε σήμερα, γιατί δεν κερδίσαμε δύο αλλά χάσαμε έναν. Είχαμε πει πριν το παιχνίδι ότι έπρεπε να αντέξουμε στις αλλαγές προσώπων του ΠΑΟ κι ως ένα βαθμό το πετύχαμε. Το συγκεκριμένο ματς έπρεπε να το έχουμε πάρει πιο γρήγορα».
Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος του ΤΑΑ Παναθηναϊκός τίμησε τον Σωτήρη Πανταλέοντα για την προσφορά του στο τριφύλλι, ενώ στις δηλώσεις του είπε: Ο ΠΑΟ τιμά όσους τον τίμησαν. Κάναμε το λιγότερο που θα μπορούσαμε για τον Πανταλέων. Οι συγκυρίες οδήγησαν πέρυσι στο να φύγει από την ομάδα, αλλά ο Σωτήρης θα ανήκει πάντα στην οικογένεια του Παναθηναϊκού».
σετ: 18-25, 25-23, 25-23, 19-25, 9-15
Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Λιβαθηνός 1, Ραγκουζόνι 24 (23/50 επ., 1 άσο), Ιωάννου 6 (6/13 επ., 55% υπ. - 27% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (11/27 επ., 88% υπ. - 69% άριστες), Στίγγας 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ), Βόγκελ 12 (11/15 επ., 1 μπλοκ). Ζήσης -λ (79% υπ. - 56% άριστες) / Μανιόπουλος 1, Βολουδάκης, Λιόντας, Γουόλκερ 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 45% άριστες), Μαδούρας
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 14 (14/26 επ., 82% υπ. - 46% άριστες), Μπεκιάρης 5 (5/21 επ., 81% υπ. - 25% άριστες), Τερζής 5 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Καραγιάννης 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Πανταλέων 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 24 (18/39 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (80% υπ. - 35% άριστες) / Παπαδόπουλος, Πατρινός.