22:39 17/8/2013 - Πηγή: AEK365

ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΚΥΠΡΟΥ

ΑΠΟΕΛ- ΑΠΟΛΛΩΝ Λ.: 1-0
Γήπεδο: ΓΣΠ

Ο ΑΠΟΕΛ πανηγυρίζει την κατάκτηση του Σούπερ Καπ, καθώς επικράτησε με σκορ 1-0 του Απόλλωνα, για 13η φορά στην ιστορία του (τέταρτη φορά την τελευταία εξαετία). Το τέρμα που έκρινε το αποτέλεσμα

σημείωσε ο Μάριο Σέρτζιο στο 35' με δυνατό σουτ, και αφού η μπάλα κόντραρε στον Καρυπίδη, και κατέληξε στα δίχτυα του Μπρούνο Βάλε.

Καλή εμφάνιση είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημειώθηκαν καλές ευκαιρίες για γκολ εκατέρωθεν, ενώ στην επανάληψη πολύ μέτριο ήταν το θέαμα με ελάχιστες ευκαιρίες, καθώς οι δύο ομάδες είχαν περισσότερο το μυαλό τους στους ευρωπαϊκούς αγώνες που ακολουθούν, και έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

ΑΠΟΕΛ (Πάουλο Σέρτζιο): Πάρντο, Μάριο Σέρτζιο, Αμορίν, Ολιβέιρα, Ντα Σίλβα, Μαντούκα, Μοράις, Γκόμες (83' Βινίσιους), Γκονσάλβες (67' Αλεξάνδρου), Μπενασούρ (90+2' Μπούντιμιρ), Σέρινταν.

Απόλλων (Χρίστος Χριστοφόρου): Βάλε, Ρομπέρ (74' Κυριάκου), Μερκής, Καρυπίδης, Βασιλείου, Ντανανάε (67' Στυλιανού), Γκουγιόν (83' Κωνσταντίνου), Αμντανί, Παπουλής, Σανγκόι, Γκαρθία.