21:38 17/8/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αϊντχόφεν- Γκόου Αχέντ Ιγκλς: 3-0
(Τζόζεφζουν 48', Χίλιεμαρκ 56', Ντιπέι 83')

Ιδανικό ξεκίνημα έχει κάνει η Αϊντχόφεν, καθώς έφτασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς. Τελευταίο θύμα της, η Γκο Αχέντ Ιγκλς την οποία η Αϊντχόφεν κέρδισε με 3-0.

Η Αϊντχόφεν προηγήθηκε με τον Τζόζεφζουν στο 48ο λεπτό, ενώ στο 56' ο Χίλιεμαρκ έκανε το 2-0. το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ντιπέι στο 83ο λεπτό.

Καμπούρ- Γκρόνινγκεν: 4-1
(Χέμεν 2', Μπέικερ 21', Λέουβιν 45+2', Ντροστ 69'- Ντε Λέεουβ 50')

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Καμπούρ που επικράτησε με 4-1 της Γκρόνινγκεν.

Η Καμπούρ άνοιξε το σκορ με τον Χέμεν στο 2ο μόλις λεπτό, ενώ στο 21' ο Μπέικερ έγραψε το 2-0. Η Καμπούρ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και στο 45+2' ο Λέουβιν έκανε το 3-0. Η Γκρόνινγκεν μείωσε σε 3-1 με τον Ντε Λέεουβ στο 50ο λεπτό, με τον Ντροστ να γράφει το 4-1 στο 69'.

Βααλβάικ- Αλκμαάρ: 1-2
(Μπογκέλ 83'- Γιόχανσον 4', Μάρτενς 84')

Τη 2η νίκη της πέτυχε η Αλκμαάρ που επιβλήθηκε με 2-1 της Βααλβάικ.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Αλκμαάρ που άνοιξε το σκορ στ 4' με τον Γιόχανσον, ενώ στο 83' ο Μπογκέλ έφερε στα ίσα το ματς. Ένα λεπτό όμως αργότερα ο Μάρτενς έδωσε τη νίκη στην Αλκμαάρ.

Ναϊμένγκεν- Ζβόλε: 1-5
(Χεμλάιν 76'- Ντροστ 15', Μοκοτζό 18', Μπένσον 37', 49', Μοκτάρ 52')

Το απίστευτο φετινό της ξεκίνημα συνέχισε η Ζβόλε που διέσυρε με 5-1 τη Ναϊμένγκεν.

Η Ζβόλε άνοιξε το σκορ στο 15' με τον Ντροστ ενώ τρία λεπτά μετά ο Μοκοτζό έκανε το 2-0 και στ 37' ο Μπένσον τριπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 4-0 στο 59' και 3 λεπτά μετά ο Μοκτάρ έγραψε το 5-0. η Ναϊμένγκεν απλά μείωσε σε 5-1 με τον Χαμλάιν στο 76'.

Ρόντα- Φίτεσε: 1-1
(Χόσερ 69'- Καζαϊσβίλι 62')

Στο 1-1 κόλλησαν Ρόντα και Φίτεσε.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 62' με τον Καζαϊσβίλι αλλά 7 λεπτά μετά ο Χόσερ έφερε στα ίσα το ματς.