LA LIGA-31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΕΪΜΠΑΡ: 3-0
Γήπεδο: Σαντιάγκο Μπερναμπέου

Στο ρελαντί η Ρεάλ, κέρδισε με 3-0 την Εϊμπάρ. Έγραψε Ιστορία ο Ρονάλντο.

Η Ρεάλ πίεσε από την αρχή του αγώνα και στο 21ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο με όμορφη εκτέλεση φάουλ, έκανε το 1-0. ΟΠορτογάλος σημείωσε το 216ο γκολ του στο ισπανικό πρωτάθλημα, με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης,

και ισοφάρισε την επίδοση του Αλφρέντο Ντι Στέφανο με τον Ρονάλντο να είναι πλέον στη δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών.. Η «βασίλισσα» συνέχισε να πιέζει και 10 λεπτά αργότερα ο Τσικαρίτο διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Στην επανάληψη η Ρεάλ ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και στο 83ο λεπτό ο Χεσέ έκανε το 3-0.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Ράμος (64' Πέπε), Αρμπελόα, Μαρσέλο (65' Νάτσο), Βαράν, Μόντριτς (61' Λούκας Σίλβα), Ιγιαραμένδι, Ίσκο, Τσικαρίτο, Χεσέ, Ρονάλντο

ΕΪΜΠΑΡ: Ιρουρέτα, Καστεγιάνο, Βιλά, Νάβας, Μπόρχα Φερνάντες, Μπερχόν (46' Αρουαμπαρένα), Κάπα, Ανίμπαρο, Λάρα, Γκαρθία (77' Μπόατενγκ), Ντελ Μοράλ (66' Πιοβατσάρι)