Στο κόλπο η Γουινέα

19:58 28/1/2012 - Πηγή: AEK365

ΚΟΠΑ ΑΦΡΙΚΑ- 4ος ΜΟΛΙΣ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΤΣΟΥΑΝΑ- ΓΟΥΙΝΕΑ: 1-6
Άνετη νίκη με 6-1 πέτυχε η Γουινέα επί της Μποτσουάνας και απέκτησε βάσιμες ελπίδες πρόκρισης.
Ιδανικό ήταν το πρώτο μέρος για τη Γουινέα, η οποία φόρτωσε με 4 γκολ την Μποτσουάνα.
Η Γουινέα άνοιξε τα σκορ στο 15ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Ντιαλό, μετά από λάθος διώξιμο της άμυνας της Μποτσουάνας.
Η Μποτσουάνα έφτασε στην

ισοφάριση στο 23ο λεπτό με το πέναλτι του Σελολουανέ αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντιαλό με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 2-1.
Στο 42ο λεπτό ο Καμαρά με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-1, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μοτσέπε αποβλήθηκε κι ένα λεπτό αργότερα ο Τραορέ έγραψε το 4-1.
Το 5-1 διαμορφώθηκε από τον Μπαχ στο 84ο λεπτό, για να κάνει το τελικό 6-1 ο Σουμάχ δύο λεπτά αργότερα.
ΜΠΟΤΣΟΥΑΝΑ: Μαρουμό, Μοτλαμπανκουέ, Λετσολατέμπε, Τουμά, Οχίλουε, Γκαμποναμόνγκ, Μολόι (46' Μαφόκο), Σελολουάνε, Νάτο (39' Μοτσέπε), Μονγκάλα (72' Νγκελέ), Ραματλακουάνε.
ΓΟΥΙΝΕΑ: Γιαταρά, Μπαχ, Μπαλντέ, Ζιαγιάτ, Ντιαλό, Ι.Τραορέ (68' Α.Μπανγκουρά), Φεϊντουνό (63' Κόντε), Μπαχ, Καμαρα, Α.Ντιαλό (76' Σουμάχ), Ι.Μπανγκουρά.