Στην Elite Round η Εθνική Νέων

18:13 17/11/2013 - Πηγή: AEK365

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με έξι γκολ η Εθνική Νέων αναδείχτηκε ισόπαλη 3-3 με την Σλοβακία και προκρίθηκε στην Elite Round του EURO 2014.
Η ελληνική ομάδα βρέθηκε μια ανάσα από τον αποκλεισμό αλλά τελικά τα κατάφερε με γκολ του Παντελάκη στο 90'.
Ο Κρητικός στο 18ο λεπτό με κεφαλιά έβαλε

μπροστά την Εθνική Νέων αλλά στην επανάληψη οι Σλοβάκοι με χατ τρικ του Μπέρο προηγήθηκαν 3-1 στο 72ο λεπτό. Όμως, η ελληνική ομάδα ευτύχησε να μειώσει γρήγορα με τον Δώνη στο 76' και στο 90ο λεπτό ο Παντελάκης, έχοντας μπει δυο λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι, ισοφάρισε στο τελικό 3-3.
Σλοβακία U19: Χόβαν, Σάτκα, Λάχο, Κράλικ, Μπέρο, Καστέλοβις, Ιβάν (92' Γιακούμπεκ), Λούπκο, Σκρινίαρ (46' Σκόζε), Χριέν, Βεστένικι (81' Χαρασλίν)
Ελλάδα U19: Στρέζος, Μυρθιανός, Σωτηράκος, Βλάχος, Οικονόμου (74' Κουλούρης), Πολίμος, Δεληγιαννίδης (88' Παντελάκης), Ρούσσος, Σταυρόπουλος (53' Μίλιος), Δώνης, Κρητικός.
Να σημειωθεί ότι ισόπαλο έληξε και το άλλο παιχνίδι του ομίλου, στο οποίο οι Βούλγαροι πήραν στο 61' το προβάδισμα με τον Ντασκάλοβ και ισοφαρίστηκαν 14 λεπτά μετά από τον Πρέντι.