Η Βραζιλία κατέκτησε το World Grand Champions Cup

16:48 17/11/2013 - Πηγή: AEK365

Η Νο1 ομάδα της Παγκόσμιας κατάταξης και κάτοχος του χρυσού μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου Βραζιλία κατέκτησε το χρυσό και το World Grand Champions Cup Γυναικών που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Τόκιο.

Η ‘σελεσάο' χρειαζόταν δύο σετ κόντρα στην οικοδέσποινα Ιαπωνία που είχε την

συμπαράσταση χιλιάδων οπαδών της στο ‘Metropolitan Gymnasium' και με εξαίρεση το πρώτο δραματικό σετ που έληξε 29-27 στα άλλα δύο δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της κυριαρχίας επικρατώντας με 3-0 (29-27, 25-14, 25-18).

Η Βραζιλία έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτά τον συγκεκριμένο τίτλο για δεύτερη φορά (η πρώτη το 2005) ενώ η Ιαπωνία αρκέστηκε στο χάλκινο μετάλλιο με τις ΗΠΑ να τερματίζουν στη 2η θέση.

Η Ιαπωνία προηγήθηκε με 17-12, η Βραζιλία όμως ισοφάρισε 18-18 και παρόλο που η γηπεδούχος ομάδα είχε δύο σετ μπολ (24-22) δεν τα εκμεταλλεύτηκε (24-24 με άσος της Σίλα) η Βραζιλία με δύο λάθη των αντιπάλων πήρε το σετ.

Στα υπόλοιπα χθεσινά ματς είχαμε την μεγάλη νίκη (πρώτη στην ιστορία της) της Ταϋλάνδης επί της Ρωσίας με 3-1 (18-25, 25-22, 25-21, 25-23) και οι ΗΠΑ κέρδισαν με το ίδιο σκορ (25-14, 25-16, 21-25, 25-18) τον Άγιο Δομήνικο.

6.Άγιος Δομήνικος (6-12) 3

Την Τρίτη 19 Νοεμβρίου ξεκινάει στο Κιότο της Ιαπωνίας η αντίστοιχη διοργάνωση των Ανδρών στην οποία μετέχουν οι Βραζιλία, Ρωσία, ΗΠΑ, Ιταλία, Ιράν και φυσικά η διοργανώτρια Ιαπωνία.
Το διήμερο 19-20 Νοεμβρίου οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Κιότο και από τις 22 Νοεμβρίου οι αγώνες θα μεταφερθούν στο Τόκιο.