20:52 14/2/2015 - Πηγή: AEK365

SERIE A'-23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΛΕΡΜΟ-ΝΑΠΟΛΙ: 3-1
Γήπεδο: Ρέντζο Μπαρμπέρα

Ευρώπη βλέπει άμεσα η Παλέρμο μετά και από τη νίκη της με 3-1 κόντρα στη Νάπολι.

Η Παλέρμο μπήκε δυνατά στο ματς και στο 14ο λεπτό ο Λαζάαρ έκανε το 1-0 σχεδόν από το κέντρο, μετά από λάθος εκτίμηση του Ράφαελ. Μάλιστα στο 35ο λεπτό οι Σικελοί πήραν κεφάλι δύο τερμάτων με τον Βάσκες να γράφει το 2-0.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και στην επανάληψη και στο 65ο λεπτό ο Ριγκόνι έκανε το 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Νάπολι ήταν να μειώσει με τον Γκαμπιαντίνι στο 82ο λεπτό.

ΠΑΛΕΡΜΟ: Σορεντίνο, Λαζάαρ,

Αντζέλκοβιτς, Ριζπόλι, Μπολτζόνι, Μπαρέτο (86' Γιάγιαλο), Ριγκόνι, Κέισον (69' Τσότσεφ), Βάσκες (78' Μπελότι), Ντιμπάλα

ΝΑΠΟΛΙ: Ράφαελ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Μπρίτος, Στρίνιτς, Ζορζίνιο, Λόπεθ (69' Γκαργκάνο), Χάμσικ (54' Γκαμπιαντίνι), Καγιεχόν, Ντε Γκουζμάν, Ιγκουαΐν (74' Σαπάτα)

ΣΑΣΟΥΟΛΟ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 1-3
Γήπεδο: Σίτα ντελ Τρικολόρ

Μεγάλο διπλό για τη Φιορεντίνα, που επικράτησε με 3-1 της Σασουόλο και βρίσκεται μόνη στην 4η θέση.

Στο 2' και στο 11' οι Σαλάχ και Μάτι Φερνάντες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για τη Φιορεντίνα και τελικά στο 30' ο Μπαμπακάρ πάτησε όμορφα για τον Σαλάχ που με ψύχραιμο σουτ έκανε το 1-0. Και πριν προλάβει να αντιδράσει η Σασουόλο, δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 32', με τον Μπαμπακάρ αυτή τη φορά να είναι ο σκόρερ και ο Σαλάχ ο δημιουργός. Η Σασουόλο άγγιξε το γκολ στο 44ο λεπτό αλλά η προσπάθεια του Μπεράρντι σταμάτησε στο δοκάρι του Ταταρουσάνου.

Οι «βιόλα» μπήκαν και στην επανάληψη το ίδιο δυνατά και στο 63ο ο Μπαμπακάρ έγραψε το 3-0, για να μειώσει στο 67' ο Μπεράρντι σε 3-1.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Γκατσόλα, Καναβάρο, Ατσέρμπι, Λόνγκι (80' Μισιρόλι), Μπρίγκι (63' Φλοκάρι), Μανιανέλι, Μπιοντίνι, Μπεράρντι, Ζάζα, Σανσόνε (74' Φλόρες)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ταταρουσάνου, Ρίτσαρντς, Σάβιτς, Ροντρίγκες, Αλόνσο, Κούρτιτς, Πισάρο, Φερνάντες (68' Ακουϊλάνι), Ντιαμάντι, Σαλάχ (82' Ίλισιτς), Μπαμπακάρ (72' Τζιλαρντίνο)