15:44 30/11/2014 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 14η Αγωνιστική

Ντεν Χάαγκ-Άγιαξ 1-1
(85' Κράμερ/ 8' Κλάασεν)
Ο Άγιαξ πήγε στο "Kyocera Stadion" με στόχο ακόμα μια νίκη που θα τον έφερνε στη κορυφή μιας και η Αϊντχόφεν παίζει την Τρίτη. Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ολλανδίας έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους μένοντας στο 1-1 με τη Ντεν Χάαγκ.
Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Άγιαξ προηγήθηκε με τον Ντάβι Κλάασεν αλλά η Ντεν Χάαγκ δεν τα παράτησε και πέντε λεπτά πριν το φινάλε πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ

του Μίτσιελ Κράμερ ο οποίος πέτυχε το 10ο γκολ του στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στη κορυφή του πίνακα των σκόρερ της Eredivisie.
Ο Άγιαξ, μετά την πρώτη απώλεια έπειτα από τέσσερις σερί νίκες, είναι στο -1 από τη πρωτοπόρο Αϊντχόφεν η οποία μπορεί να πάει στο +4 αν νικήσει τη Φέγενορντ τη Τρίτη.

Τβέντε-Γκρόνινγκεν 1-2
(88' Καστένιος/ 19' Κίφτενμπελντ, 28' Τσέρι)
Τη προηγούμενη αγωνιστική η Γκρόνινγκεν έκανε ζημιά στην πρωτοπόρο Αϊντχόφεν και σήμερα έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της Τβέντε κερδίζοντας την εκτός έδρας με 2-1. Στο 19' ο Μάικελ Κίφτενμπελντ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και εννιά λεπτά αργότερα ο Ταρόν Τσέρι διπλασίασε τα τέρματα για τη Γκρόνινγκεν. Μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες, η Τβέντε ηττήθηκε καθώς παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 81', λόγω αποβολής του Χόσεν, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 1-2 με τον Λουκ Καστένιος στο 88ο λεπτό.

Εξέλσιορ-Τσβόλε 0-5
(17', 52' Νιλάντ, 26', 66' Σαϊμάκ, 28' Ντροστ)
Περίπατο στην έδρα της Εξέλσιορ έκανε η Τσβόλε που επικράτησε άνετα με 5-0. Από δυο γκολ πέτυχαν οι Στέφαν Νιλάντ και Μουσταφά Σαϊμάκ με τον Νιλάντ να κάνει το 1-0 στο 17' και στο 26ο λεπτό ο Σαϊμάκ διπλασίασε τα τέρματα της Τσβόλε. Δυο λεπτά αργότερα, στο 28', ο Γέσπερ Ντροστ, έκανε το 0-3 για να έρθουν άλλα δυο γκολ στην επανάληψη.
Ο Νιλάντ στο 52' έκανε το 0-4 και το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Σαϊμάκ στο 66ο λεπτό.