Σημαντική νίκη για Μακεδόνες

22:52 26/1/2013 - Πηγή: AEK365

Σπουδαία νίκη για τους Μακεδόνες Αξιού στο τοπικό ντέρμπι με τον Ηρακλή, με τους γηπεδούχους να κατακτούν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Ο Ηρακλής έκανε πολλά λάθη, αλλά στο τρίτο σετ επανήλθε καταφέρνοντας να προηγηθεί με 19-15. Οι Μακεδόνες απάντησαν και με σερί 8-1, προηγήθηκαν 23-20, αλλά το σετ

είχε κι άλλες ανατροπές. Ο Ηρακλής έφτασε σε σετ μπλολ (23-24) ωστόσο ένα μπλοκ στη Λεωνιδάκη, μία άουτ επίθεση της Στράντζαλη και κόντρα επίθεση των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

«Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη, ένα τρίποντο οξυγόνο, αλλά η παραμονή έχει δρόμο ακόμη. Ήταν ένα πολύ ωραίο ματς, μεταξύ δύο ομάδων με πολύ μικρό μέσο όρο ηλικίας και πιστεύω ότι το χάρηκε κι ο κόσμος», δήλωσε ο κ. Σκουληκάρης ενώ ο κ. Καλπάκης σημείωσε: «Δεν παίξαμε καλά και έτσι χάσαμε. Όλοι έχουν δικαίωμα για μια κακή μέρα και βλέπουμε το επόμενο ματς, αφού έχουμε μπροστά μας αγώνα Κυπέλλου και το ματς με την ΑΕΚ.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 26-24

Μακεδόνες Αξιού (Μανώλης Σκουληκάρης): Τυφλιώρη 9 (2/8 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Μερτέκη 16 (12/32 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ. 38% υπ. - 12% άριστες), Μυλοβιανού 7 (7/25 επ.), Βεργίδου 5 (1/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μεταξά 3 (2/8 επ., 1 άσο), Ασλανίδου 7 (4/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 21% άριστες), Αλβανού -λ (47% υπ. - 13% άριστες) / Ζίγκα.

Ηρακλής (Καλπάκης): Κωνσταντινίδου Λ. 2, Κυριακίδου 8 (4/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κελεσίδου 9 (6/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 21% υπ. - 14% άριστες), Στράντζαλη 15 (13/32 επ., 2 άσοι, 52% υπ. - 30% άριστες), Καραφουλίδου, Λεωνιδάκη 4 (4/11 επ.), Αρτακιανού (λ, 67% υπ. - 40% άριστες) / Βέλλιου, Κωνσταντινίδου Ε. 8 (3/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Τσιουκαρή.