Με ανατροπή το Μαρκόπουλο

22:47 26/1/2013 - Πηγή: AEK365

Πολύ σημαντική νίκη, που αλλάζει τα δεδομένα στη μάχη της παραμονής, πέτυχε το Μαρκόπουλο στη Θεσσαλονίκη επί του Ανατόλια με 3-2 (25-20, 22-25, 25-19, 20-25, 9-15), έχοντας κορυφαία την Κόστιτς και σημαντική βοήθεια από τις Νίκιτς και Βαρουδάκη.

Το Ανατόλια, έχοντας να αντιμετωπίσει την απουσία των Γιακούμπ και Δαουτζόγλου, χρησιμοποίησε την Κωνσταντινίδου στη θέση της κεντρικής και την Γάτση ως διαγώνια. Το σχήμα απέδωσε καλά και οι γηπεδούχες πήραν από την αρχή προβάδισμα (9-4,

14-11, 17- 14, 21-17), για να τελειώσουν το σετ με 25-20.

Το Μαρκόπουλο ξεκίνησε το δεύτερο σετ με την Βαρουδάκη αντί της Σόουζα και κατάφερε να προηγηθεί με 16-12. Το Ανατόλια πλησίασε στον πόντο, αλλά χάρη στο καλό μπλοκ της Νίκιτς η διαφορά «άνοιξε» ξανά και ήρθε η ισοφάριση (22-25).

To Aνατόλια ξαναβρήκε το ρυθμό του στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 10-7 και 16-10, για να τελειώσει το σετ με 25-19. Στο τέταρτο σετ ο αγώνας ξανάγινε ντέρμπι, με το Μαρκόπουλο να ξεφεύγει 11-17, χάρη στα καλά σερβίς της Κόστιτς, και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ (20-25).

Εκεί το Ανατόλια ξεκίνησε με καλά σερβίς από την Παρασκευοπούλου (3-0), αλλά το Μαρκόπουλο «απάντησε» με ένα σερί της Φούντζηλα (5-8) και δεν ξανάχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος (9-15).

«Είμαστε αρκετές ομάδες που παλεύουμε με νύχια και δόντια για κάθε βαθμό. Ηταν ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και λάθη, αλλά στο τέλος τα κορίτσια έδειξαν χαρακτήρα και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Η μάχη θα συνεχιστεί μέχρι το τέλος», δήλωσε ανακουφισμένος ο Γιώργος Λυκούδης.

Για τον Κώστα Παπαδόπουλο ο προβληματισμός ήταν εμφανής μετά τον αγώνα: «Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να πάρουμε αυτό που θέλαμε και τα περιθώρια στενεύουν. Είναι κάποια ματς από τα οποία χρειαζόμαστε βαθμούς, γιατί στο τέλος έχουμε δύσκολο πρόγραμμα». Και συμπλήρωσε: «Δεν θεωρώ αφύσικη τη νίκη των Μακεδόνων επί του Ηρακλή γιατί ήθελαν πολύ τους βαθμούς».

Ανατόλια (Κώστας Παπαδόπουλος): Παρασκευοπούλου 13 (3 άσοι, 9/24 επ., 38% υπ., 1 μπλοκ), Βουτσά 3 (1 άσος, 1/2 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ), Οικονομίδου 12 (1 άσος, 7/13 επ., 4 μπλοκ), Γάτση 7 (1 άσος, 5/18 επ., 1 μπλοκ), Κομλένοβιτς 24 (21/53 επ., 75% υπ., 3 μπλοκ), Σκόνδρα (λ, 57% υπ.), Ρεϊζόγλου, Τσοπούλου, Νικολαϊδου

Μαρκόπουλο (Γιώργος Λυκούδης): Φουτζήλα 12 (1 άσος, 10/27 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Νικολαϊδη 1 (1/3 επ.), Νίκιτς 9 (5/15 επ., 4 μπλοκ), Σόουζα 4 (1 άσος, 3/5 επ.), Κόστιτς 27 (1 άσος, 24/46 επ., 2 μπλοκ), Γεωργιάδου 2 (1 άσος, 1/5 επ.), Σάκκουλα (λ, 58% υπ.), Ζήση Π., Ζήση Χρ. 2 (2/3 επ.), Πολυδώρου 1 (1 μπλοκ), Βαρουδάκη 11 (3 άσοι, 8/22 επ., 57% υπ.)