Σεφτές για Γαλατά

23:08 23/1/2014 - Πηγή: AEK365

Οι Τούρκοι με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα μπήκαν ξανά στο κόλπο της πρόκρισης, καθώς έχουν πλέον ρεκόρ 1-3, ενώ οι Βαυαροί μετρούν δύο νίκες και ισάριθμες ήττες.

Η πρώτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους -οι οποίοι πάντως είχαν αρκετό κόσμο στις εξέδρες- καθώς βρήκαν πάρα πολλές επιθετικές λύσεις και προηγήθηκαν 30-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς ισορρόπησαν την κατάσταση και μείωσαν 36-42 μπαίνοντας ξανά δυναμικά στη διεκδίκηση του αγώνα.

Η τρίτη περίοδος όμως έγειρε την πλάστιγγα

στην πλευρά του συγκροτήματος του Εργκίν Αταμάν, καθώς στο 30' ο φωτεινός πίνακας του AudiDomeέγραφε 51-61.

Οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν την τελευταία τους αντεπίθεση στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ο Μάλκολμ Ντιλέινι αποδείχτηκε μοιραίος, καθώς αστόχησε στις περισσότερες προσπάθειες που επιχείρησε (συνολικά 2/10 τρίποντα) και κάπως έτσι η Γαλατά πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό.

Η τριπλέτα των Αρόγιο (21 π.), Έρτσεγκ (19 π.) και Μάτσβαν (15 π.) αποδείχτηκε «κλειδί» για τους θριαμβευτές οι οποίοι πανηγύρισαν έξαλλα -και δικαιολογημένα- το μεγάλο διπλό.

Δεκάλεπτα: 18-30, 36-42, 51-61, 66-72

Μπάγερν Μονάχου (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Τρούτμαν 6, Σαφάρτσικ 2, Τόμπσον 9, Στάιγκερ 5 (1), Μπένζινγκ 8, Ντιλέινι 12 (2), Ιντμπίχι 11, Σάβοβιτς 2, Τέιλορ 7 (1), Μπράιαντ 4

Γαλατάσαραϊ (Εργκίν Αταμάν): Έρτσεγκ 19 (3), Χέρστον 8, Ακιόλ, Μενσά-Μπονσού 3, Μάτσβαν 15, Αρόγιο 21 (3), Γκιουλέρ 2, Αρσλάν 5 (1), Ντόμερκαντ