ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. | Μακάμπι 4Χ4!

Την τέταρτη νίκη της στη φάση του Top-16 πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να επικρατεί πολύ εύκολα της Παρτιζάν με 88-67. Μόνοι πρώτοι έμειναν οι Ισραηλινοί στον όμιλο τους μετά τη νίκη αυτή. Λίγο αγωνίστηκε ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν είχε ρυθμό, ενώ χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως μετά από 5 αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν μόλις 6-6. Η Μακάμπι προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και με τον Ράις το σκορ έγινε 10-6 στο 6’. Ο Χίκμαν ανέλαβε δράση λίγο αργότερα,

η Παρτιζάν δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους και έτσι στο 9’ το σκορ έγινε 18-9 υπέρ των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Μπλατ κράτησαν τη διαφορά στους 9 πόντους, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 20-11.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι, η οποία με τρίποντο του Ινγκλς έκανε το σκορ 25-11 στο 11’.Οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς δεν μπορούσαν να μειώσουν και στο 13’ ο Μπλου με τρίποντο έγραψε το 30-13. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά ανέβαινε και με τον Τάιους το σκορ έγινε 36-15 στο 15’. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Η Μακάμπι ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση, ανοίγοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά χάρη σε Χίκμαν και Ράις, κλείνοντας το ημίχρονο με 47-19.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς στο ξεκίνημα της επανάληψης ανέλαβε δράση και η Παρτιζάν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, μειώνοντας σε 51-30 στο 23’. Ο Άλξ Τάιους, όμως, ήταν «ζεστός» για τους γηπεδούχους, βοηθώντας τους να ανεβάσουν εκ νέου τη διαφορά (55-30). Ο Λοβέρν με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε και μείωσε, προσωρινά, για τους φιλοξενούμενους σε 55-36. Η διαφορά είχε παγιωθεί στους 20 πόντους στα μέσα του δεκαλέπτου (60-40). Ο Μπογκντάνοβιτς προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, όμως οι παίκτες της Μακάμπι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 28’ ο Σμιθ έκανε το 68-43. Οι Σέρβοι κατάφεραν να μαζέψουν κάπως τη διαφορά στο φινάλε της περιόδου, κάνοντας το σκορ 68-47.

Παρά το γεγονός πως η Μακάμπι είχε καθαρίσει επί της ουσίας το παιχνίδι εδώ και αρκετή ώρα, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Τάιους, Ράις και Μπλου συνέχισαν να… πυροβολούν και το σκορ στο 33’ έγινε 78-51! Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία, με τη Μακάμπι να έχει τον έλεγχο και την Παρτιζάν να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά, χωρίς, ωστόσο, να τα καταφέρνει. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πήρε τη νίκη με 88-67 και πλέον φιγουράρει μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου της για το Top-16.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 47-19, 68-47, 88-67.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Ράις 15(1), Τζέιμς 5, Σμιθ 8(1), Χίκμαν 8, Ινγκλς 8(2), Τάιους 16(8/8 δίποντα, 9 ριμπ.), Πνίνι 6, Οχαγιόν 8, Μπλου 8(2), Άλτιτ, Λάντενσμπεργκ 4, Σχορτσανίτης 2(1/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 1 τάπα σε 6 λεπτά).

Παρτιζάν (Γκάσιτς): Τέπιτς 4, Λοβέρν 11(2), Ντάλο 2, Μιλουτίνοφ 4, Μιλοσάβλιεβιτς 7(1), Μπογκντάνοβιτς 17(1/6 τρ.), Γκάγκιτς, Μούσλι 5, Σάλιτς, Κίνσεϊ 17(8 ριμπ.), Μπεζμπράντιτσα.