Σάρωσαν τα «πάντσερ»

23:40 15/11/2011 - Πηγή: AEK365

ΓΕΡΜΑΝΙΑ- ΟΛΛΑΝΔΙΑ: 3-0
Γήπεδο: Ίμτεχ Αρίνα
Σαρωτική ήταν η Γερμανία που επικράτησε με το επιβλητικό 3-0 της Ολλανδίας. Έτσι οι Γερμανοί έμειναν αήττητοι σε επίσημο ματς από τον τελικό του Μουντιάλ 2010.
Καταιγιστική η Γερμανία στο πρώτο μέρος και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό. Ο Κρόος συνδυάστηκε με τον Κλόζε, η μπάλα έφτασε στον Μίλερ που τελείωσε ιδανικά τη φάση. Τα «πάντσερ» δεν σταμάτησαν όμως εκεί καθώς στο

26' διπλασίασαν τα τέρματά τους. Σκόρερ ο Μίροσλαβ Κλόζε μετά από ασίστ του Μεσούτ Οζίλ.
Οι Γερμανοί δεν πάτησαν φρένο κι έφτασαν στο 3-0 με τον Μεσούτ Οζίλ στο 66ο λεπτό, δίνοντας στη νίκη τους διαστάσεις θριάμβου.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Μπόατενγκ (65' Χέβεντες), Μερτεζάκερ, Μπαντστούμπερ (46' Χούμελς), Αόγκο, Κεντίρα, Κρόος (82' Ρόλφες), Μίλερ, Οζίλ, Ποντόλσκι (65' Γκέτζε), Κλόζε (82' Ρόις).
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Στεκέλενμουργκ, Φαν ντερ Βίελ, Χέιτινγκα, Ματάισεν, Μπρααφχάιντ, Φαν Μπόμελ, Στρόοτμαν (64' ντε Γιονγκ), Κουίτ (87' Λ.ντε Γιονγκ), Σνάιντερ (87' Γουάιναλντουμ), Μπάμπελ, Χούντελαρ (76' Μπέερενς).