23:10 15/11/2011 - Πηγή: AEK365

ΠΛΕΙ ΟΦ EURO 2012

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ- ΤΣΕΧΙΑ: 0-1
Γήπεδο: Ποντγκόριτσα
Τη νίκη και μέσα στο Μαυροβούνιο πέτυχε η Τσεχία με 1-0 και πήρε άνετα την πρόκριση στο Euro.
Οι Τσέχοι κατέβηκαν στο ματς με αμυντικό προσανατολισμό προκειμένου να κρατήσουν το 2-0 του πρώτου ματς και να χτυπήσουν στην κόντρα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρκετές φορές τον Μπόζοβιτς στα πρώτα 30 λεπτά, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση το Μαυροβούνιο και έχασε τρεις καλές ευκαιρίες με τους Νταμιάνοβιτς και Γιόβετιτς.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην επανάληψη αλλά η Τσεχία βρήκε χώρους και πέτυχε το γκολ στο 81ο λεπτό. Ο Γίρασεκ έφυγε στην κόντρα και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μπόζοβιτς κι έβαλε τέλος και οριστικά στα όνειρα των Μαυροβουνίων
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Μ.Μπόζοβιτς, Παβίτσεβιτς, Ζβέροτιτς, Ντζουντοβιτς, Σάβιτς, Ντρίνσιτς, Μπόζοβιτς (79' Ντζάλοβιτς), Γιόβετιτς, Μπεκιράι (58' Ντελίμπασιτς), Νταμιάνοβιτς (77' Βούκσεβιτς), Βούτσινιτς.
ΤΣΕΧΙΑ: Τσεχ, Γκεμπρεσελασιέ, Κάντλετς, Χούμπνικ, Σίβοκ, Ρόζίτσκι, Πλαζίλ, Πιλάρ (69' Κολάρ), Γίρασεκ, Πάκχαρτ (84' Μπάρος), Ρεζέκ (60' Πόσπεχ).