Πρώτη νίκη για Ζαλγκίρις

21:57 13/2/2014 - Πηγή: AEK365

Η νίκη αυτή ήρθε με χαρακτηριστική ευκολία μιας και οι Σέρβοι δε μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των Λιθουανών και ιδιαιτέρως του Τζάστιν Ντέντμον που τελείωσε το ματς με 23 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις έχοντας εξαιρετικά ποσοστά και με πρωταγωνιστές τους Ντίμσα και Πότσιους πήρε διαφορά 13 πόντων απέναντι στην Παρτιζάν, για την οποία πάλευε μόνος του ο Μπογκντάνοβιτς (9π. στο 10')

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα 10-0 σερί η Παρτιζάν μείωσε και έφερε τη διαφορά στους 3. Η Ζαλγκίρις όμως ήταν καταιγιστική και με τον Γιανκούνας να κάνει

πάρτι στις δύο ρακέτες και τον Πότσιους (15π. στο 20') να βομβαρδίζει από την περιφέρεια, άρχισε να αυξάνει τη διαφορά συνεχώς, φτάνοντας στο 58-41 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε παρόμοιο τέμπο με τους Λιθουανούς να σκοράρουν κατά ριπάς και τον Ντέντμον (23π, 5 ριμπ, 6ας) να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Η Παρτιζάν το μόνο που είχε ήταν μερικές μικρές εκλάμψεις μειώνοντας απλά στο τέλος την έκταση του σκορ.

Για τη Ζαλγκίρις ήταν ο πρώτος αγώνας χωρίς τον Κ. Λαβρίνοβιτς που μετακόμισε στη Βαλένθια, ενώ για την Παρτιζάν απόντες ήταν οι τραυματίες Μιλοσάβλιεβιτς, Βέστερμαν και Κίνσεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 58-41, 77-59, 89-77

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Στομπέργκας): Τσιζάουσκας, Γκουντάιτις, Πότσιους 18 (3), Λιπκεβίτσιους 6 (1), Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 12, Γιαβτόκας 14, Γιασικεβίτσιους, Μιλάνκις, Κούπσας, Ντίμσα 12 (2), Ντέντμον 23 (5).
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Βουγιόσεβιτς): Τέπιτς 2, Λοβέρν 14, Νταλό 2, Μιλουτίνοβ 10, Μπογκντάνοβιτς 24 (2), Γκάγκιτς 5, Μούσλι 9, Άντριτς 7 (1), Μπεζμπράντιτσα 4.