Με ανατροπή η Ρεάλ

20:20 13/2/2014 - Πηγή: AEK365

Οι Μαδριλένοι βασίστηκαν στην τριάδα Γιουλ (15π. 4ασ.), Ροντρίγκεθ (16π., 6ριμπ. 4ασ.), Μίροτιτς (12π., 9ριμπ.), ενώ είχαν 40% στα τρίποντα (6/15) και μάζεψαν 13 επιθετικά ριμπάουντ.

Θετικός και καθοριστικός ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος σε 22 λεπτά συμμετοχής είχε 9π. (1/2β. 4/6διπ., 0/1τριπ.), 5ριμπ., 1 ασίστ, 1 τάπα αλλά και 1 λάθος. Το ένα κόψιμο του Ελληνα σέντερ στον Ντέρικ Μπράουν έγινε σε καθοριστικό σημείο καθώς έγινε στα 34'' πριν το φινάλε!

Εντυπωσιακά μπήκε στο παιχνίδι η Λοκομοτίβ. Με μπροστάρηδες τους Καλνιέτις και Σίμον η Ρωσική ομάδα βρέθηκε να προηγείται με 16-3

στο5'! Εν συνεχεία όμως η Ρεάλ αφυπνίστηκε και σταδιακά «ψαλίδισε» την διαφορά. Με ηγέτη τον Σέρχι Ροντρίγκεθ (12π. στο α' μέρος), αλλά και πολύτιμες λύσεις και από τους Ρούντι, Γιουλ, Μίροτιτς με Μέχρι η «βασίλισσα» πλησίασε αρχικά στο καλάθι (23-21 στο 11'), για να προσπεράσει με 34-36 (στο 18΄) και να πάει στο ημίχρονο με «αέρα» 4π.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν σαφώς ανώτερη. Με τον Σέρχιο Γιουλ να παίρνει την... σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Ροντρίγκεθ, η «βασίλισσα» διατηρούσε συνεχώς ένα προβάδισμα (38-47, 60-71 στο 34').

Βεβαίως η Λοκομοτίβ δεν παράτησε ποτέ το ματς και μάλιστα έφτασε μια ανάσα από το να... κλέψει το νίκη. Με 1.46 για την λήξη ο Καλνιέτις ισοφάρισε σε 74-74, όμως έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν και πάλι. Αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι που έκαναν ένα καθοριστικό κλέψιμο με τον Ρούντι, με τους Μίροτιτς και Ροντρίγκεθ φτάνοντας στο τελικό 74-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 36-40, 54-58