Πρωταθλητής Αττικής ο Πιλάλης

19:52 7/4/2013 - Πηγή: AEK365

Πρωταθλητής Αττικής μεταξύ των μαθητών και μαθητριών της Α΄ Δημοτικού αναδείχθηκε ο σκακιστής της ΑΕΚ Ερνέστος Πιλάλης. Ο Ερνέστος που ένα μήνα νωρίτερα είχε αναδειχθεί πρωταθλητής στην Νότια Αθήνα με 5 νίκες σε 5 αγώνες, στη σημερινή τελική φάση της Αττικής, στην οποία συμμετείχαν οι 45 προκριθέντες από όλα τα περιφερειακά πρωταθλήματα της Αττικής, έκανε 7 νίκες σε ισάριθμους αγώνες (!) και πήρε το Κύπελλο του πρωταθλητή. Μαζί με

αυτό πήρε την πρόκριση του στην τελική φάση του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος στην οποία θα διεκδικήσει τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας στην κατηγορία του. Εκτός από τον Ερνέστο άλλοι δυο μικροί σκακιστές της ΑΕΚ πήραν σήμερα πρόκριση για την τελική φάση του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος. Ο Γιώργος Μπενίσης, μαθητής της Β΄ Δημοτικού, με 5 βαθμούς σε 7 αγώνες ισοβάθμησε στην 6η θέση και προκρίθηκε, όπως και ο Ορέστης Νταφούλης που με επίσης 5 βαθμούς σε 7 αγώνες ήταν 10ος ανάμεσα σε 57 παιδιά και προκρίθηκε για την τελική φάση.