Πέρασε άνετα από Χολαργό η Βασίλισσα

18:58 7/4/2013 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ συνέχισε με νίκη στο Πρωτάθλημα της Β Εθνικής μπάσκετ και έδειξε πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Συγκεκριμένα, η Ένωση επικράτησε με 72-56 του Χολαργού εκτός έδρας και πήρε ακόμα μια σημαντική νίκη, στην «μάχη» που κάνει για να διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρωτιά και την απευθείας άνοδο.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, αφού είχε ως στόχο να πάρει ακόμα μια νίκη και να παλέψει μέχρι τέλους για την πρωτιά. Έτσι, έτρεξε και έδειξε θετικά στοιχεία σε

άμυνα κι επίθεση, με τον Χολαργό να πιέζει κι αυτός. Η Ένωση κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (37-39), όμως λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ισοφαρίστηκε και πήγε στα αποδυτήρια με το 39-39.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση μπήκε ακόμα πιο δυνατά, ανέβασε στροφές με συνοπτικές διαδικασίες, πήρε προβάδισμα στο σκορ ακόμα 6 πόντους (47-53). Αυτό έδωσε ακόμα καλύτερη ψυχολογία στους «κιτρινόμαυρους», οι οποίο διατήρησαν σε καλό επίπεδα ειδικά τον επιθετικό τους τομέα έκαναν το (49-60) και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-22,39-39,47-53,56-72

Χολαργός - ΑΕΚ 56-72
Διαιτητές: Αποστολίδης - Κάρδαρης.
Τα δεκάλεπτα: 21-22, 39-39, 47-53, 56-72.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Συμεωνίδης): Καρβούνης 3, Κούτουλας 7 (1), Δέδες 9 (1), Αποστολίδης 7 (1), Εμμανουηλίδης 10 (1), Κατράνας 5 (1), Κεφάλας, Κιαπέκος 2, Αντωνίου, Τασσόπουλος 13.
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Δέσπος 13, Φαλέκας 9 (1), Γκιζόγιαννης 17, Βεσκούκης 2, Πολυτάρχου 16, Κουκουράβας, Βαβάτσικος 2, Τζόλος, Κοψαύτης 11 (2), Σιαμανδούρας 2.