23:52 29/8/2012 - Πηγή: AEK365

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΠΛΕΪ ΟΦ- 2ος ΑΓΩΝΑΣ

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ- ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ: 1-1(1-2)
Γήπεδο: Σουκρού Σαράτσογλου
Χρυσή ισοπαλία για τη Σπαρτάκ μέσα στην Τουρκία με τη Φενέρ (1-1) που σε συνδυασμό με τη νίκη της με 2-1 στο πρώτο ματς της έδωσε την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.
Η Σπαρτάκ καθάρισε την πρόκριση από το 6ο κιόλας λεπτό καθώς κατάφερε να ανοίξει το σκορ μέσα στην έδρα της Φενέρ. Ο ΜακΓκίντι έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Άρι με προβολή μέσα από την περιοχή κατάφερε να νικήσει

τον Γκιουνόκ.
Η Φενέρ έχασε στο 14ο λεπτό και τον Κράσιτς που τραυματίστηκε, ενώ στο 21' ο Άρι δε βρήκε για λίγο την μπάλα μετά από κάθετη του Ντε Ζέουβ.
Στο 24ο λεπτό το σουτ του Εμενίκε πέρασε λίγο άουτ και στη συνέχεια το ματς δεν ήταν καλό και δεν υπήρξε άλλη καλή φάση ως τη λήξη του ημιχρόνου.
Στο 47ο λεπτό ο Γκιουνόκ είπε όχι σε σουτ του ΜακΓκίντι, ενώ στο 52' το σουτ του Τοπάλ τράνταξε το δοκάρι της Σπαρτάκ.
Στο 61' ο Γκιουνόκ είπε όχι σε σουτ του Μαγκίντ, ξανά, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ντικάν νίκησε τον Στοχ.
Στο 64ο λεπτό ο Τοπούζ είχε νέο δοκάρι για τη Φενέρ, ενώ στο 69' ήρθε το 1-1 για την Τουρκική ομάδα.
Σκόρερ ο Μούσα Σό με κοντινή κεφαλιά μετά από κόρνερ.
Στο 72΄το σουτ του Ρομουλο πέρασε άουτ, ενώ στο 83' η Σπαρτάκ έμεινε με10 παίκτες λόγω αποβολής του ντε Ζέουβ.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Γκιουνόκ, Εγκεμέν, Καλντιρίμ, Γιόμπο, Γκιονιούλ, Τοπάλ, Σαχίν (59' Άλεξ), Κράσιτς (14' Στοχ), Τοπούζ (79' Κριστιάν), Σο, Κούιτ.
ΣΠΑΡΤΑΚ: Ντικάν, Ινσαουράλδε, Κομπάροφ, Σουτσί, Μακέφ, ΜακΓκίντι, Ντε Ζέουβ, Ντ.Κομπάροφ (66' Μπιλιαλέντινοφ), Ρομούλο, Άρι (51' Καριόκα), Εμενίκε (74' Ντζιούμπα).