«Πολύ σημαντική η νίκη»

20:31 28/1/2012 - Πηγή: AEK365

Ο Πανιώνιος σημείωσε διπλό μέσα στην Θεσσαλονίκη εναντίον του Άρη. Αυτή η νίκη ήταν πολύ σημαντική για την συνέχεια του πρωταθλήματος, όπως παραδέχτηκε και ο προπονητής της ομάδας, Γιώργος Μπαρτζώκας

«Το πρώτο ημίχρονο είναι το χειρότερό μας χρονικό διάστημα που έχουμε παίξει φέτος. Δεν ανταποκριθήκαμε σε τίποτα από όσα είχαμε σχεδιάσει. Ο Άρης

ήταν δεδομένο ότι θα έβγαζε ενθουσιασμό στο παρκέ, όπως κάνει στην έδρα του. Εμείς δεν παίξαμε άμυνα, κάναμε φάουλ σε κάθε επαφή και στην επίθεση κάναμε πράγματα εκτός συστημάτων και φιλοσοφίας μας. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Το σκορ ήταν 27-10, είχαμε αποτελεσματικότητα, σταματήσαμε τις διεισδύσεις και είχαμε εύκολο ριμπάουντ, που μας έδωσε πόντους στο transition. Είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας, βρήκαμε την έξτρα πάσα και κάναμε καλές επιλογές. Στο τέταρτο δεκάλεπτο διαχειριστήκαμε σωστά το προβάδισμα που είχαμε, ο Άρης προσπάθησε να γυρίσει, αλλά εκεί πήραν οι σωστοί παίκτες τις κατάλληλες αποφάσεις. Είναι μια πολύ σημαντική νίκη, γιατί στο ελληνικό πρωτάθλημα φέτος αν κερδίσεις είναι σημαντικό, αν χάσεις έχει πρόβλημα»