Πιο κοντά στην Βραζιλία η Νέα Ζηλανδία

13:42 22/3/2013 - Πηγή: AEK365

Την πρώτη θέση στον προκριματικό όμιλο της Ωκεανίας εξασφάλισε και μαθηματικά η Νέα Ζηλανδία επικρατώντας της Νέας Καληδονίας με σκορ 2-1 χάρη σε τέρμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι εξασφάλισε την συμμετοχή της στα μπαράζ που οδηγούν στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2014 στην Βραζιλία.
Μόλις στο 10ο λεπτό η Νέα Ζηλανδία

προηγήθηκε με τον Κρις Κίλεν αλλά η Νέα Καληδονία ισοφάρισε στο 56ο λεπτό με γκολ του Σέζαρ Λολοέα. Την λύση για τους Νεοζηλανδούς, έδωσε ο Τόνι Σμιθ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με γκολ στο 94ο λεπτό.
Ο Κώστας Μπαρμπαρούσης του Παναθηναϊκού έπαιξε ως αλλαγή περνώντας στην θέση του Τζέρεμι Μπρόκι στο 80ο λεπτό.
Τώρα η Νέα Ζηλανδία περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στα μπαράζ ο οποίος θα είναι μια ομάδα από την ζώνη Βόρειας-Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής για να διεκδικήσει σε δυο παιχνίδια την συμμετοχή της στα τελικά του Μουντιάλ της Βραζιλίας.