Πέρασε πρώτη η Κηφισιά

19:27 24/11/2012 - Πηγή: AEK365

Εν αναμονή του ντέρμπι κορυφής μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού, ο Ηρακλής Κηφισιάς απολαμβάνει τη μοναξιά της πρώτης θέσης στην Α1 γυναικών. Η ομάδα του Γιάννη Λάιου επικράτησε του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-1 σετ

(25-21, 22-25, 25-19, 25-15) και συνεχίζει το αήττητο σερί των τελευταίων αγωνιστικών, αφήνοντας τον «γηραιό» εκτός 4άδας μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Στο πρώτο σετ έγινε ντέρμπι καθώς ο Ηρακλής Κηφισιάς είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο «γηραιός» πίεζε ως το 20-19, για να πάρουν τελικά τη νίκη οι γηπεδούχες με 25-21. Στο δεύτερο σετ, με κορυφαία την Όλγα Στράντζαλη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε εξ αρχής το πάνω χέρι στο σκορ και έφτασε στην ισοφάριση (1-1 σετ) με 25-22, καθώς η ομάδα του Γιάννη Λάιου αντέδρασε λίγο πριν από το τέλος, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Το τρίτο σετ κύλησε όπως και το πρώτο. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το 16-15 και στη συνέχεια τον Ηρακλή Κηφισιάς να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο το αύξησε στο τέλος (με επίθεση και μπλοκ της Λαμπρούση) για το 25-19. Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες και έχοντας σαφές προβάδισμα (10-4, 16-10) έφτασαν με μπλοκ της Γιώτα στο τελικό 25-15 και το 3-1.