19:02 24/11/2012 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 13η αγωνιστική

Μπάγερν Μονάχου Ανόβερο 5-0
Γήπεδο: "Alianz Arena"

Η Μπάγερν Μονάχου είναι αποφασισμένη να "καθαρίσει" το πρωτάθλημα πριν την χειμερινή διακοπή και αυτό το επιβεβαίωσε και κόντρα στο Ανόβερο το οποίο συνέτριψε με 5-0. Μόλις στο 3ο λεπτό από μπαλιά του Κρόος ο Χάβι Μαρτίνεθ έδωσε το προβάδισμα στους Βαυαρούς και στο 24ο λεπτό ο Κρόος από δημιουργός έγινε εκτελεστής καθώς έπειτα από ενέργεια του Μίλερ βρήκε στόχο κάνοντας το 2-0. Στο 37ο λεπτό από

νέα ασίστ του Μίλερ ο Ριμπερί έκανε το 3-0 μέσα σε αποθέωση από τους φίλους της Μπάγερν Μονάχου που είχαν κατακλύσει και πάλι το "Alianz Arina" Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικό με την Μπάγερν Μονάχου να βάζει άλλα δυο γκολ πρώτα με κεφαλιά του Ντάντε στο 63ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Μάριο Γκόμεζ έκανε το 5-0 συνδυάζοντας με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη εφετινή εμφάνιση του στο πρωτάθλημα.
Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Μπαντστούμπερ, Αλάμπα, Λαμ, Κόστα, Σβαϊνστάιγκερ (70' Τίμοστσουκ), Ριμπερί, Κρόος, Μίλερ (75 Σακιρι), Μαρτίνεθ, Μάντζουκιτς (66' Γκόμεζ).
Ανόβερο: Ζίλερ, Ράους, Χαγκούι, Τσερούντολο, Έγκιμαν, Χούζτι, Στιντλ, Πίντο, Σμίντεμπαχ, Σόμπιχ (46' Αμπντελάουε), Ντιούφ (79' Νίξι)

Σάλκε-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1
Γήπεδο: "Veltins Arena"
Στο Τσάμπιονς Λιγκ μπορεί να πήρε μεσοβδόμαδα την πρόκριση στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ αλλά στο πρωτάθλημα βρίσκεται ήδη 10 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάοχυ καθώς μετά την ήττα στο Λεβερκούζεν ήρθε το εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους όταν μόλις στο 11ο λεπτό ο Χούντελααρ έπειτα από μπαλιά του Χόλτμπι έκανε το 1-0 αλλά δυο λεπτά αργότερα ο Άιγκνερ από σέντρα του Οσίπκα ισοφάρισε σε 1-1 για την Άιντραχτ αποτέλεσμα που παρέμεινε μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων στην συνέχεια και παρότι στα τρία τελευταία λεπτά η Άιντραχτ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ματμούρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Σάλκε: Ούνερσταλ, Χέβεντες, Ματίπ, Φουχς, Ουτσίντα, Τζόουνς, Ντράξλερ, Νόιστεντερ, Φαρφάν, Χόλτμπι (72' Πούκι), Χούντελααρ
Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Ζαμπράνο, Άντερσον (62' Σελόζι), Οσίπκα, Γιούνγκ, Μέιερ, Άιγκνερ (64' Όσεαν), Ινούι, Σβέγκλερ, Ρόντε, Ματμούρ

Μάιντς-Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2
Γήπεδο: "Coface Arena"
Μετά το επιβλητικό 4-1 στο Άμστερνταμ η Μπορούσια Ντόρτμουντ πιστοποίησε την ανοδική της πορεία περνώντας νικηφόρα από την έδρα της Μάιντς και μάλιστα με ανατροπή. Μόλις στο τέταρτο λεπτό από μπαλιά του Σότο ο Καλιγκιούρι έδωσε προβάδισμα στην Μάιντς αλλά στο 11ο λεπτό ο Ρόις έκανε μια σέντρα σουτ ο Λεβαντόφσκι δεν βρήκε την μπάλα η οποία όμως κατέληξε στα δίχτυα της Μάιντς για το 1-1. Πριν την συμπλήρωση του ημιχρόνου, στο 43ο λεπτό, η πρωταθλήτρια Γερμανίας πήρε προβάδισμα όταν ο Λεβαντόφσκι κινήθηκε στην πλάτη του Πόσπεχ και με ψιλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της Μάιντς Φέτκλο για το 2-1. Με την έναρξη