24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

SKODA ΞΑΝΘΗ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: Πηγάδια

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Ιωαννίδης

Στο 0-0 έμειναν Ξάνθη και Πλατανιάς, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Οι Κρητικοί άντεξαν στην πίεση των Ακριτών, ενώ τους ακυρώθηκε άδικα γκολ στο 6'.

Έτσι η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου απέσπασε σημαντικό βαθμό στη μάχη που κάνει για παραμονή στην κατηγορία και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.
Ο Πλατανίας είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς όταν στο 6' του ακυρώθηκε γκολ σε προσπάθεια του Γουνδουλάκη, μετά από σουτ του Μιλούνοβιτς, ως οφσάιντ.

Από το 10' και μετά η Ξάνθη βρήκε τα πατήματά της και έχανε την μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Κλέιτον στο 10', Καπετάνος ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος παίκτης στο 27', έχασαν κλασικές ευκαιρίες. Ο έμπειρος επιθετικός ολοκλήρωσε το... χατ τρικ των χαμένων ευκαιριών στο 30'.

Στο 33' ήταν η σειρά του Βασιλακάκη να χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με την Ξάνθη να πιέζει για το γκολ. Σουτ του Φλίσκα στο 55' πέρασε άουτ.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ξάνθη «κατασκήνωσε» στην περιοχή του Ολίμπα και με τον Καπετάνο στο 81' και τον Λουσέρο στο 89' δημιούργησε τις δύο τελευταίες ευκαιρίες της στο ματς.

SKODA Ξάνθη(Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Γκόμσι(66' Γουάλας), Μπέρτος, Φερνάντεθ(75' Ράνος), Βασιλακάκης, Κλέιτον, Φλίσκας, Γούτας, Καπετάνος, Λισγάρας, Μπέλιτς(56' Λουσέρο)

Πλατανιάς(Χριστόπουλος): Ολίμπα, Μαχαμάτ, Κάσιο(69' Γκαβιλάν), Αποστολόπουλος(85' Τσοντάκης), Μιλούνοβιτς, Νούνες, Γουνδουλάκης(61' Δημήτρης), Ιτούα, Κουλιμπαλί, Ζαραδούκας, Τετέ