22:00 19/2/2015 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE-ΦΑΣΗ ΤΩΝ 32

ΤΟΡΙΝΟ-ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: Ολυμπιακό στάδιο Τορίνο

Προβάδισμα πρόκρισης για την Μπιλμπάο που έφυγε από το Τορίνο με ισοπαλία 2-2 απέναντι στην τοπική ομάδα. Οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό όταν ο Βιγκέρα βρήκε

τον Γουίλιαμς και αυτός από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει με πλασέ το 0-1. Η απάντηση της Τορίνο ήρθε άμεσα καθώς στο 18' ο Μάξι Λόπες ισοφάρισε. Στο 42' ο Αργεντίνος χτύπησε και πάλι όταν μετά τη σέντρα του Ντάρμιαν έγραψε, με κεφαλιά, το 2-1. Η Μπιλμπάο όμως δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε στο 72' με ωραία κεφαλιά του Γκουρπέγκι. Δέκα λεπτά μετά ο μέσος της Αθλέτικ είχε δοκάρι.

ΤΟΡΙΝΟ: Παντέλι, Μακσίμοβιτς, Γλικ, Μορέτο, Μολινάρο, Ελ Καντούρι (77'Φάρνερουντ), Γκαζί, Μπενάσι, Ντάρμιαν, Μάξι Λόπες (72'Αμάουρι), Μαρτίνες (58'Κουαλιαρέλα).

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ερερίν, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτε, Αουρτενέτσε (57'Ιραόλα), Ετσεμπερία, Σαν Χοσέ, Μουνιαΐν, Ρίκο, Βιγκέρα (57'Γκουρπέγκι), Γουίλιαμς (73'Κίκε Σόλα).