00:55 18/3/2014 - Πηγή: AEK365

LA LIGA-28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ-ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: 1-1
Γήπεδο: Μαδριγάλ

Κοντά στο να κλειδώσει την 4η θέση βρίσκεται η Μπιλμπάο, που απέσπασε ισοπαλία 1-1 μέσα στην έδρα της Βιγιαρεάλ.

Στο 19ο λεπτό ο Ιραϊθόθ απέκρουσε το σουτ του Τζόκιτς, ενώ και στο 23' ο κίπερ της Μπιλμπάο είπε όχι σε σουτ του Τόρες. Στο 38ο λεπτό το σουτ του Ντος Σάντος έξυσε το δοκάρι της Μπιλμπάο, ενώ στο 38' το σουτ του Σουσαέτα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Μπιλμπάο κέρδισε πέναλτι σε χέρι

του Γκαμπριελ αλλά ο Ασένχο απέκρουσε την εκτέλεση του Αντούριθ.

Η Βιγιαρεάλ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 48' ο Τόρες μπήκε από δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Πίνα σε κενό τέρμα έκανε το 1-0. Στο 63ο λεπτό ο Μπαλενθιάγα έκοψε σωτήρια τον Ούτσε, ενώ στο 67' η Βιγιαρεάλ έχασε τον Γκάμπριελ με κόκκινη κάρτα. Η Μπιλμπάο πίεσε και στο 83 μετά από σέντρα του Ιτουράσπε ο Αντούριθ με όμορφη κεφαλιά, έκανε το 1-1.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Γκάμπριελ, Τζόκιτς, Μουσάτσιο, Μάριο, Πίνα, Μπρούνο, Κάνι (61' Ακουίνο), Τόρες (74' Κόστα), Ντος Σάντος, Ούτσε (67' Πάντιτς).

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος (76' Ιραόλα), Λαπόρτε, Γουρπέγι, Μπαλενθιάγα, Ρίκο (73' Τοκέρο), Ιτουράσπε, Αντέρ (80' Μπενιάτ), Μουνιαΐν, Αντούριθ.