21:58 23/2/2012 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE ΦΑΣΗ ΤΩΝ «32» - Επαναληπτικός

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΣΤΟΟΥΚ ΣΙΤΙ: 1-0 (1-0)

ΓΗΠΕΔΟ: Μεστάγια

Η Βαλένθια επικράτησε με 1-0 της Στόουκ και με δύο νίκες προκρίθηκε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την Αϊντχόφεν. Οι «νυχτερίδες» είχαν δοκάρι μόλις στο 2ο λεπτό σε σουτ του Παρέχο με τους Άγγλους να απαντούν στο 20' όταν μετά από τραγικό αμυντικό λάθος της ισπανικής άμυνας ο Τζόουνς βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά δεν

μπόρεσε να «νικήσει» τον Γκουαΐτα. Τρία λεπτά μετά όμως ήρθε το γκολ για τη Βαλένθια όταν ο Ερνάντεθ έκοψε για τον Ζόνας που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει από κοντά το 1-0. Τραγικό το δεύτερο μέρος καθώς όλα είχαν κριθεί. Μοναδική αξιόλογη φάση μια μεγάλη ευκαιρία του Σολδάδο στο 78ο λεπτό.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Γκουαΐτα, Σαλτόρ, Ραμί, Ντεαλμπέρ, Άλμπα, Τοπάλ, Πάμπλο Ερνάντεθ, Παρέχο, Ζόνας (62'Σολδάδο), Αντουρίθ, Πιάτι (63'Φεγκουλί).

ΣΤΟΟΥΚ: Σόρενσεν, Χουθ, Κόλινς, Γούντγκεϊτ, Ντιαό, Ντίλαπ, Αρισμέντι (65'Σότον), Παλάσιος (64'Πέναντ), Τζόουνς, Φούλερ, Ζερόμ.