JUPILER LE AGUE-24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μονς-Λιρς: 1-5
(Ματίς 37'-Ντιανέ 59', 61', Βατ 72', 87' Μπουραμπιά 90')

Σημαντικό διπλό με 5-1 πέτυχε η Λιρς επί της Μονς.

Η Μονς άνοιξε το σκορ με τον Ματίς στο 37ο λεπτό, αλλά στο 59' ο Ντιανέ έφερε στα ίσα το σκορ. Ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά μετά, έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λιρς ενώ στο 72' ο Βατ έκανε το 3-1. Η Μονς έχασε στο 82' τον Λορένζι με κόκκινη κάρτα και στο 87' ο Βατ έκανε το 4-1. Το τελικό 5-1 έγραψε ο Μπουραμπιά στο 90'.

Οστάνδη-Γάνδη: 0-0

Στο 0-0

κόλλησαν Οστάνδη και Γάνδη και μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Λέουβεν-Μέχελεν: 0-0

Χαμένες βγήκαν Λέουβεν και Μέχελεν που κόλλησαν στο 0-0 και μένουν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Σερκλ Μπριζ-Μπέβερεν: 0-0

Σημαντικό βαθμό τσίμπησε η Μπέβερεν στην προσπάθειά της για παραμονή, καθώς απέσπασε λευκή ισοπαλία απ' τη Σερκλ Μπριζ. Στο 90+3' η Σερκλ έχασε τον Ουτσέμπο με κόκκινη κάρτα.

Λόκερεν-Σαρλερουά: 3-1
(Οφερμάιρ 9', Ντε Πο 24', Ντουτρά 65'-Σαγκλίκ 3΄

Κλειδώνει την είσοδό της στα πλέι οφ για το Europa η Λόκερεν που επικράτησε της Σαρλερουά με 3-1.

Μόλις στο 3ο λεπτό η Σαρλερουά άνοιξε το σκορ με τον Σαγκλίκ, ενώ στο 9' η Λόκερεν ισοφάρισε με τον Οφερμάιρ. Μάλιστα στο 24ο λεπτό ο Ντε Πο έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λόκερεν ενώ στο 65' ο Ντουτρά έκανε το 3-1.

Κορτράικ-Άντερλεχτ: 2-2
(Κουλιμπαλί 57', Ντε Σμετ 70'-Σιριάκ 77', Πολέ 90+3')

Κι άλλο έδαφος έχασε η Άντερλεχτ, καθώς έμεινε στο 2-2 με την Κορτράικ.

Το σκορ για την Κορτράικ άνοιξε ο Κουλιμπαλί στο 57ο λεπτό, ενώ το 2-0 έκανε ο Ντε Σμετ στο 70'. Η Άντερλεχτ μείωσε στο 77' με τον Σιριάκ και στις καθυστερήσεις έκανε το 2-2 με τον Πολέ