Ναυάγιο η ΑΕΚ στην Ελευσίνα!

19:37 8/11/2014 - Πηγή: AEK365

Μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία επεφύλασσε ο αγώνας με τον Πανελευσινιακό για τους φίλους της ΑΕΚ, που γνώρισε την τέταρτη ήττα (81-72) σε πέντε αγώνες της Α1. Και το χειρότερο: απέναντι σε μια ομάδα που μετρούσε μέχρι σήμερα μόνο ήττες και υπολείπεται της Ένωσης σε ποιότητα. Ο προβληματισμός που κυριαρχεί στις τάξεις των κιτρινόμαυρων είναι έκδηλος, καθώς πλέον δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια για στραβοπατήματα και δικαιολογίες. Υπαρκτές ή μη.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Πανελευσινιακός ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ από

το α' ημίχρονο, ωστόσο η μέγιστη διαφορά που μπόρεσε να πάρει ήταν οι 6 πόντοι (33-27), 2,5 λεπτά πριν από το τέλος. Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο σκορ, 7 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Μέχρι τότε, ο Σάκοτα, κυριολεκτικά, έκανε πάρτι επιθετικά με 13 πόντους, συνεπικουρούμενος από τον Ίνγκλις που είχε 8. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μεγάλο πρόβλημα στη ρακέτα, όπου ο Μάρεϊ με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ασταμάτητος. Η πρώτη περίοδος έληξε 20-17 και το ημίχρονο 33-34.

Στην τρίτη περίοδο η Ελευσίνα πήρε πάλι κεφάλι (57-53), αλλά η μεγάλη ζημιά για την ΑΕΚ έγινε στην τελευταία. Έχοντας απέναντι τον -πρώην κιτρινόμαυρο- Αθανασούλα, που εκτελούσε από παντού, η διαφορά έφτασε και σε διψήφια νούμερα, εξαιτίας της έλλειψης συγκέντρωσης. Επιθετικά, η ΑΕΚ έμοιαζε να μην έχει ούτε ένα σύστημα για να ξελασπώσει και η ακατανόητη αποβολή που δόθηκε στον Ίνγκλις με δεύτερη τεχνική ποινή, που χρεώθηκε μάλλον για «θέατρο»(;), χειροτέρεψε τα πράγματα. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Ένωση κατάφερε να χάσει τελείως την επαφή της με τον αγώνα, να μην τον διεκδικήσει καν στο τέλος, αφήνοντας τη διαφορά να πάρει διαστάσεις, όπως συνέβη στην Αμαλιάδα με τον Κόροιβο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-34, 57-53, 81-72

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Κουστένης): Κοξ, Ρόμπινσον 3, Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 5, Μάρεϊ 13 (9 ριμπ.), Αθανασούλας 21 (4/5 τριπ.), Μάρκοβιτς 2, Δορκοφίκης 9, Ιωάννου 12, Τζόνσον 8 (1), Καλλές 4, Αβραμίδης.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 3, Ντελινινκάιτις 10, Σάκοτα 23, Κασελάκης 4 (7 ριμπ.), Πολυτάρχου 6, Καμπερίδης 2, Ουίλιαμσον, Τσιάκος 8, Σαρικόπουλος 2, Μιλόσεβιτς 3, Ίνγκλις 11 (5 ασίστ), Νίκολιτς.