19:23 8/11/2014 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE- 13η Αγωνιστική

Ινβερνές-Χάμιλτον 4-2
(25', 68' ΜακΚέι, 59' Γουόρεν, 78' Βίνσεντ/ 17', 72' Άντρεου)
Στη κορυφή της βαθμολογίας βρέθηκε η Ινβερνές καθώς επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της Χάμιλτον με 4-2. Στο 17' ο Τόνι Άντρεου με απευθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε προβάδισμα στη Χάμιλτον αλλά στο 25ο λεπτό ο Μπίλι ΜακΚέι, πρωταγωνιστής για την Ινβερνές, έφερε το ματς στα ίσια. Με κεφαλιά του Γουόρεν στο 59' η Ινβερνές πήρε προβάδισμα και στο 68ο λεπτό ο ΜακΚέι έκανε το 3-1. Στο 72ο λεπτό ο Άντρεου,

με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έβαλε τη Χάμιλτον ξανά στο παιχνίδι κάνοντας το 3-2 αλλά στο 78ο λεπτό ο Τζέιμς Βίνσεντ διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Έτσι η Χάμιλτον, που μετράει τέσσερις αγώνες χωρίς νίκη, από πρώτη βρέθηκε στη 3η θέση.

Κιλμάρνοκ-Ρος Κάουντι 0-3
(33' Κάρεϊ, 40' Γκάρντιν, 45' Κουίν)
Η ουραγός Ρος Κάουντι πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα επικρατώντας της Κιλμάρνοκ, εκτός έδρας με 3-0. Όλα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Γκράχαμ Κάρεϊ να κάνει το 0-1 στο 33ο λεπτό ενώ πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Μάικλ Γκάρντιν έκανε το 0-2. Στις καθυστερήσεις ο Πολ Κουίν διαμόρφωσε το τελικό 0-3 για τη Ρός Κάουντι που ισοβαθμεί πλέον με την Σεντ Μίρεν. Όσο για τη Κιλμάρνοκ μετράει τρεις σερί ήττες.

Σεντ Μίρεν-Πάρτικ Θιστλ 0-1
(75' Έλιοτ)
Με γκολ του Κρίστι Έλιοτ στο 75ο λεπτό η Πάρτικ Θιστλ έφυγε νικήτρια με 1-0 από την έδρα της Σεντ Μίρεν που μετράει ένα βαθμό σε επτά εντός έδρας παιχνίδια.

Νταντί-Σεντ Τζόνστον 1-1