Με το δεξί Μπόκα και Ρίβερ (VIDEOS)

08:17 16/2/2015 - Πηγή: AEK365

Ιδανικό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα Αργεντινής για Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ με τη μεν Μπόκα να κερδίζει 3-1 την Ολίμπο, τη δε Ρίβερ να επικρατεί 4-1 εκτός έδρας της Σαρμιέντο.
Αξίζει να σημειωθεί πως από φέτος θα διεξάγεται ένα πρωτάθλημα στην Αργεντινή, και όχι δυο, και στην αρχή θα παίζουν 30 ομάδες σε 28 αγωνιστικές.
Στο "Μπομπονέρα", η Μπόκα Τζούνιορς είχε για πρωταγωνιστή τον Σεμπαστιάν Παλάσιος ο οποίος, ερχόμενος από τον πάγκο, πέτυχε δυο γκολ στο ντεμπούτο

του με τη φανέλα της Μπόκα.
Ο αρχηγός Φερνάντο Γκάγκο άνοιξε το σκορ, στο 29', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για να απαντήσει η Ολίμπο με τέρμα του Χόναταν Μπλάνκο ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Παλάσιος μπήκε στο παιχνίδι στο 62ο λεπτό και στο 73' με εξαιρετικό σουτ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της Μπόκα Τζούνιορς. Στο 86ο λεπτό ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Θετική πρεμιέρα και για τη Ρίβερ Πλέιτ που κέρδισε εκτός έδρας 4-1 τη Σαρμιέντο. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, ο "Πίτι" Μαρτίνες, ξεχώρισε από το πρώτο παιχνίδι μιας και έβγαλε δυο φανταστικές ασίστ για τα γκολ των Κάρλος Σάντσες (24') και Φερνάντο Καναβάγκι (44'). Στην επανάληψη, η Σαρμιέντο μπήκε ξανά στο ματς με γκολ του Φερνάντο Κουέβας στο 58ο λεπτό αλλά μετά ανέλαβε δράση ο Τεόφιλο Γκουτιέρες που με δυο γκολ, στο 74' και 83', διαμόρφωσε το τελικό 1-4 για τη Ρίβερ Πλέιτ.