Με την ψυχή στο στόμα ο Ολυμπιακός

21:45 5/11/2011 - Πηγή: AEK365

Ακόμη μια αγχωτική εμφάνιση του Ολυμπιακού, αυτή την φορά σε έναν Άρη ο οποίος δεν θυμίζει τίποτα από την ομάδα των προηγούμενων χρόνων. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 0-2 (Τζιμπούρ 7', Μοδέστο 28'), ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο θύμισε τον Ολυμπιακό

που όλοι βλέπουμε φέτος στο δεύτερο 45λεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά την στιγμή που ο Άρης μείωσε σε 2-1 (Τόχα 76') έδειξαν να χάνουν την ψυχραιμία τους. Κατάφεραν ωστόσο να φύγουν με τους τρείς βαθμούς της νίκης και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με τον Παναθηναϊκό την επόμενη αγωνιστική

Το ματς

Τα πρώτα 45 λεπτά ανήκουν στον Ολυμπιακό με έναν Άρη ανύπαρκτο ο οποίος δεν απείλησε καθόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν νωρίς με τον Τζιμπούρ μόλις στο 7'. Η κύρια πηγή επίθεσης του Ολυμπιακού ήταν οι στημένες φάσεις κι έτσι στο 28' ο Μοδέστο έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα, έκανε με κεφαλιά το 2-0. Ο Άρης συνέχιζε να είναι άφαντος στη συνέχεια χωρίς να έχει δημιουργήσει ουσιαστικά καμία κλασική ευκαιρία.

Η επανάληψη είχε την ίδια ροή μέχρι το 76ο λεπτό όπου ο Άρης μείωσε το σκορ με τον Τόχα. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν αρκετά αγχωτικά για τον Ολυμπιακό με τον Άρη να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 82' οι «ερυθρόλευκοι» σκοράρουν με τον Μακούν και πίστεψαν πως το ματς είχε τελειώσει. Η απάντηση των «κίτρινων» ήταν άμεση αφού στο 86' ο Φατί μείωσε ξανά την διαφορά στο γκολ. Ωστόσο το ματς τελείωσε με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια αγχωτική νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Άρης (Νίκος Πασσιαλής): Γιακούποβιτς, Μίσελ, Σολτάνι(Ιάκομπ 65'), Καστίγιο, Βράνιες(Τόχα 45'), Φατί, Ντίκο, Καζναφέρης, Σανκαρέ, Γιαννιώτας(Ακόστα 73'), Ούμπιδες

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγιερι, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Ιμπαγάσα(Μακούν 63'), Τζιμπούρ, Μιραλάς(Φέισα 90'+), Χολέμπας, Α.Παπαδόπουλος, Μόνχε(Μαρκάνο 79'), Ορμπάιθ, Τοροσίδης.