Νίκη με ανατροπή η ΑΕΚ της Καρδιάς

21:58 30/11/2013 - Πηγή: AEK365

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να κάνει την ανατροπή κι έφτασε σε μια σημαντική νίκη μέσα στο Ζηρίνειο. Συγκεκριμένα, η Ένωση επικράτησε με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ την Κηφισιά για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Volleyleague και πήρε δυο σημαντικούς βαθμούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και

αυτό το πλήρωσε, αφού είδε την Κηφισιά να προηγείται με 6-2. Παρά το αρχικό σοκ η Ένωση κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (9-9), αλλά τρία συνεχόμενα λάθη επέστρεψαν στους γηπεδούχους να χτίσουν μια διαφορά 4 πόντων και να ξεφύγουν (16-12) και να φτάσουν τελικά στο 1-0 στα σετ.
Στη συνέχεια η Ένωση μπήκε δυναμικά και με πολύ καλές τοποθετήσεις σε άμυνα κι επίθεση κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας (19-22). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν αντιμετώπισαν προβλήματα, παρά την πίεση κι έφεραν το ματς στα ίσα (1-1 σετ).
Έπειτα, επαναλήφθηκε το σκηνικό του πρώτου σετ. Η Κηφισιά, δηλαδή μπήκε δυναμικά, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει όπως θα έπρεπε και τελικά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στα σετ με 2-1.
Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε πάλι καλά με αποτέλεσμα να κυνηγάει εξ αρχής το σκορ (5-1). Mε δυο μπλοκ του Τόρες η ΑΕΚ, όμως ξέφυγε 15-19 αναγκάζοντας τον Αρσενιάδη να πάρει τάιμ-άουτ. Με άσο του Παπαγγελόπουλου και λάθος του Παγιάν έγινε το 18-19. Η συνέχεια ήταν δραματική. Όμως με επιθέσεις του Πέτρογλου ένα λάθος στο σερβίς του Σουλτανόπουλου και μια άουτ επίθεση του Σόουζα η ΑΕΚ πήρε το σετ 23-25. Εκεί, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 9-12 και με καλές υποδοχές και μπλοκ κατάφερε να ολοκληρώσει μια μεγάλη ανατροπή και να φύγει με τους 2 βαθμούς από το Ζηρίνειο.

Τα σετ: 25-16, 20-25,25-23, 23-25, 12-15.

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 4π. (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 12 (6/11 επ, 6 μπλοκ), Ντε Σόουζα 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (12/28 επ), Παπαγγελόπουλος 10 (6/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 17 (14/44 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 74% υπ - 32% άριστες), Κούνας, Ρούσσης 1 (1 άσσος), Καπελλάς.

ΑΕΚ (Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 12π (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τόρρες 15 (8/13 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Γκένς 5 (2/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπακυριακού 3 (3/6 επ), Παπαδόπουλος 12 (6/19 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Πέτρογλου 16 (14/27 επ, 2 άσσοι) / Γκούζντα (λ, 42% υπ - 31% άριστες), Κρέτσης, Παγιάν 11 (9/14 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Χατζόπουλος 1 (1 άσσος).